תרומת ביצית

הליך תרומת ביצית הוא תהליך מורכב המאפשר לנשים בגילאי 18-54 שאינן יכולות להתעבר כתוצאה מהפריית ביציתן, להרות וללדת באמצעות קבלת תרומת ביצית מאישה אחרת בגילאי 21-35.

קודם התרומת, תורמת הביצית עוברת סדרת בדיקות דם שמטרתן לסנן ולשלול קיום מחלות זיהומיות בגופה. גם בדיקות גנטיות עשויות להיבצע כחלק מהבדיקות .

לאחר אישור התאמת התורמת, היא תעבור טיפול הורמונאלי במטרה לגרום להבשלת הביציות. במהלך הטיפול, הביציות הבשלות נשאבות מהתורמת ומופרות בעזרת זרע של בן זוגה של מקבלת התרומה. התרומה יכולה להתבצע על ידי השתלת הביציות ברחמה של מקבלת התרומה או ברחמה של אישה "נושאת הריון".

בישראל, פעולות תרומת ביצית חוקיות ומוסדרות בהתאם לחוק תרומת ביצית, התש"ע 2010. החוק דורש רישום זהות של התורמת, מקבלת התרומה, ובעל הזרע, ומציין שאישה שאינה מסוגלת להרות בעזרת ביצית שלה, עשויה לקבל תרומת ביצית מאשה אחרת. החוק מחייב את הרישום של זהות התורמת על מנת למנוע נישואין קרוב במקרים של חוק חריגים. אף שזהות התורמת לא נמסרת למקבלת התרומה, ישנם מקרים מסוימים בהם התרומה מתבצעת באופן חלקי בחו"ל.

תרומת ביצית מאפשרת לנשים להגשים את חלומן להיות הורות, גם כאשר לא יתכנה זאת בדרך טבעית.

תרומת ביציות היא תהליך המשתנה בין המדינות, כאשר כל מדינה יכולה להטיל איסורים והגבלות שונות על התהליך. בכללי, תהליך זה מתרחש באופן אנונימי, והתורמות ביציות נפרטות ומקבלות תמורה כספית עבור נכונותן להקדיש זמן ולהתמודד עם אי נוחות במהלך התרומה.

בישראל, אשר היא אחת מהמדינות שמציינות הגבלות ותקנות קפדניות בתחום, הטיפול בתרומת ביציות נעשה על ידי מומחה פריון או במרפאות פוריות שמציעות למטופלת מגוון אפשרויות טיפול. כדי לקבל הצעות ומידע נוסף בנוגע לאפשרויות הטיפול, ניתן לפנות אל המרפאה.

המטופלת שזקוקה לתרומת ביצית מקבלת מידע מפורט בנוגע לעלות הטיפול ומספר הביציות שינתנו לה מצוות הרפואי במרפאת תרומת ביצית. במסגרת ההסכם, ישנה התחייבות למספר מינימלי של עוברים באיכות טובה, והמטופלת עוברת את התהליך יחד עם מומחה פריון.

הביציות מגיעות לארץ בשילוב עם מומחה פריון המטפל, וזאת על פי החוזה. יתכן כי, לפי ההסכם, תתקבל התחייבות לספק מספר מינימלי של עוברים באיכות מסוימת.

פרטי התורמת ביציות נשמרת ולא ניתן לזהות אותה. בארה"ב ישנם מקומות בהם הנתרמת מסכימה לחשיף פרטים אודות זהותה כאשר הילד מגיע לגיל 18, אך בישראל נתרמת הביציות נשמרת כאנונימית.

לפני תרומת הביציות, הנתרמת חוזרת לטיפול הורמונלי שכולל אסטרוגן ופרוגסטרון, לצורך הכנת רירית הרחם וסנכרון העוברים. במקביל, הנתרמת מקבלת סדרה של זריקות להשראת ביוץ, מכדי לשאוב משחלותיה ביציות שבשלות

הרופאות שלנו

ד"ר קטי שלוש רופאת נשים ופריון מומחית בגניקולוגיה ומיילדות

ד״ר קטי שלוש

רופאת נשים ופריון מומחית בגניקולוגיה ומיילדות

קרא עוד>>

ד"ר אווה דדוש מומחית בגינקולוגיה ומיילדות, מעקב הריונות מיוחדים, סקירת מערכות

ד״ר אווה דדוש

מומחית בגינקולוגיה ומיילדות, מעקב הריונות מיוחדים, סקירת מערכות/

קרא עוד>>

ד"ר חגית קליגר רופאת נשים, מומחית בגינקולוגיה ובמיילדות

ד"ר חגית קליגר

רופאת נשים, מומחית בגינקולוגיה ובמיילדות

קרא עוד>>

מרפאת נשים במרכז דוד הרצליה מטפל:

גניקולוגיה כללית

בדיקות PAP

אולטראסאונד

מרפאת נשים לנערות

בדיקות PAP

סקירת מערכות ראשונה

סקירת מערכות שניה

אולטראסאונד

מעקב הריון

גיל המעבר

 

בדיקות וליווי הריון

סקירת מערכות מורחבת

אולטראסאונד

טרטולוגיה

 בדיקת שקיפות עורפית

מרפאת פיריון

טיפולי I.V.F