שקיפות עורפית

בדיקת שקיפות עורפית מטרתה לבדוק את תקינות נוזל העורף שיכול להצביע על מצב העובר בשבועות המוקדמים של ההיריון, לצורך הערכה סטטיסטית של הסיכון לתסמונת דאון בעובר. נוזל הערוף נערך נמצא בין השבועות ה-11 ל־13 ו־6 ימים להיריון, ולאחר מכן נעלמת.

הבדיקה מתבצעת באמצעות מכשיר אולטרסאונד, שמאפשר למדוד בדיוק את עובי הנוזל במילימטרים,  וכן המרחק שבין הראש לעכוז של העובר, אשר מספק מידע אודות גיל ההריון. כל התהליך לוקח כ־10 דקות, מאפשר זיהוי מהיר ומדויק של שכבת הנוזל באזור העורף. שקלול המידע יחד עם נתונים של סיכון רקע , הכולל את גיל האם, מאפשר להעריך את הסיכון מבחינה סטטיסטית לתסמונת דאון אצל העובר. ומאפשר לצוות הרפואי לקבוע את מצבו של העובר ולנקוט בהחלטות מתאימות להמשך הטיפול.

מתי מבצעים את הבדיקה?

לרוב הבדיקה נערכת בשבוע 11 להיריון ועד לשבוע 13 ושישה ימים. הבדיקה מבוצעת בגישה הנרתיקית או בגישה בטנית. בהתאם לגיל ההיריון ובהתאם לצורך. לאחר שבוע 13 ל תעשה בדיקה שקיפות עורפית אלא מדידה של קפל העור הצווארי.

במהלך שבוע 9 ועד שבוע 14 מצטבר נוזל בעורף ובקרקפת  העובר. הצטברות נוזל זה היא תקינה. במקרים של עודף נוזל או חוסר בנוזל קיים סבירות גבהה לתסמונת גנטיות דוגמת מומים מולדים או תסמונת דאון.

מאחר שגיל ההיריון משפיע על התוצאה המשוקללת חשוב לבדוק גם את מדידת האורך בין הראש לעכוז של העובר, אם התוצאה היא  45 עד80 מילימטר , ניתן יהיה לומר שהתוצאה המשוקללת של בדיקת העורף היא אמינה.

לאחר הבדקה יש לבצע בדיקת דם נוספת עד 48 שעות ממעוד ביצוע בדיקת שקיפות העורפית. בדיקת הדם מכונה בשם סקר ביוכימי טרימסטר ראשון, שבה נוכחות של שני סימנים בדם האם, PAPP-A וFree βHCG . הורמנוים אלו מופרשים מהשיליה לדם האם. ומודדים את רמתו בדם. שילוב של בדיקת נוזל העורף יחד עם מדדי ההורמונים בדם  מעלה את אחוז הגילוי לכ – 90% ממקרי תסמונת דאון.

מה עושים עם התוצאות?

בדיקת השקיפות העורפית היא בדיקת סקר המשמעות היא שלא קיימת בה תוצאה חד־משמעית. זו בדיקה המבוססת על השוואה של התוצאה לתוצאות של נבדקות אחרות, מה שמספק הערכה סטטיסטית לסיכון לקיומם של תסמונת דאון או פגם אחר בעובר. שילוב תוצאות שתי הבדיקות מאפשר את הגעה לדיוק של 85% בגילוי הסיכון לתסמונת דאון. לביצוע בדיקת דם נוספת (סקר ביוכימי שני) יכול לשפר את האבחנה ולהגיע לדיוק של 90%.

במקרה שהתוצאות מראות על סיכון גבוה לתסמונת דאון, יזמינו את לבדיקות נוספות כגון דיקור מי שפיר או סיסי שליה, הן במטרה לקבוע אבחנה חד־משמעית.

 

הרופאות שלנו

ד"ר קטי שלוש רופאת נשים ופריון מומחית בגניקולוגיה ומיילדות

ד״ר קטי שלוש

רופאת נשים ופריון מומחית בגניקולוגיה ומיילדות

קרא עוד>>

ד"ר אווה דדוש מומחית בגינקולוגיה ומיילדות, מעקב הריונות מיוחדים, סקירת מערכות

ד״ר אווה דדוש

מומחית בגינקולוגיה ומיילדות, מעקב הריונות מיוחדים, סקירת מערכות/

קרא עוד>>

ד"ר חגית קליגר רופאת נשים, מומחית בגינקולוגיה ובמיילדות

ד"ר חגית קליגר

רופאת נשים, מומחית בגינקולוגיה ובמיילדות

קרא עוד>>

מרפאת נשים במרכז דוד הרצליה מטפל:

גניקולוגיה כללית

בדיקות PAP

אולטראסאונד

מרפאת נשים לנערות

בדיקות PAP

סקירת מערכות ראשונה

סקירת מערכות שניה

אולטראסאונד

מעקב הריון

גיל המעבר

 

בדיקות וליווי הריון

סקירת מערכות מורחבת

אולטראסאונד

טרטולוגיה

 בדיקת שקיפות עורפית

מרפאת פיריון

טיפולי I.V.F