קטרקט

קטרקט וניתוח קטרקט

קטרקט (Cataract) הוא עכירות של עדשת העין, שבדרך כלל מתרחשת במשך שנים. הגורם לירידה באיכות הראייה. עדשת העין היא צלולה ושקופה המאפשרת מעבר של קרני האור אל תוך העין. העכירות הנוצרת על עדש העין מונעת את המעבר של קרני האור. וכתוצאה מכך התמונות שהמוח קולט נראות מטושטשות.

זו מחלה נפוצה בעיקר בגיל המבוגרים. בשל שינויים פיזיולוגים הקשורים לגיל. שכיח גם בקרב חולי סכרת ואנשים הנוטלים תרופות שונות.

מהו קטרקט?

עדשה היא חלקה החשוב במערכת הראייה, והיא ממוקמת בעין מאחורי הקרנית (החלון החיצוני של העין). העדשה משמשת לכיוון את האור שחולף דרך העין ולכיוון הרטינה, השכבה החכמה שבעין בה נוצרות התמונות. ברקון העדשה משתנה בצורה שמשפיעה על הרטינה ועל הראייה. לרוב הוא תפתח בשתי העיניים. אך יתכן שקצב החומרה שונים בין העיינים. יכול להיות שבעין אחת תהיה החמרה ובעין השינה בקצב דונה

איך יודעים אם יש קטרקט?

התסמינים עשויים להשתנות באופן דרמטי בין אנשים שונים.

  • הידרדרות בחדות
  • הראייהירידה בחדות הצבעים, הצבעים נראים דהויים או מטושטשים
  • קושי בראיית לילה
  • קושי בקריאה שאין תאורה מספקת.
  • אורות של רכבים או אור שמש גורמים לסינוור.
  • שינויים תכופים בהחלפת משקפיים.
  • הופעת הילה מסביב למקור אור.

התסמינים השכיחים הם ירידה באיכות הראייה, על ידי שינוי מספר המשקפיים, או תלונה על ראייה מטושטשת למי שרואה טוב. סינוור של אור חזק של השמש או פנסים של רכבים. ישנם מקרים שהמטופל ירגיש לחץ תוך עייני, לרוב מדובר במקרים נדירים. המחלה לבא לידי ביטוי בכאבים חזקים ובירידה בחדות הראיה הדומה מאוד להתקף חריף של גלוקומה. במקרים אלו יהיה צורך בניתוח דחוף בכדי למנוע נזק שעלול להיווצר לעצב הראיה.

כיצד מאבחנים קטרקט?

בדיקה לגילוי קטרקט היא בדיקה שפוטה המבוצעת על ידי רופאת עיניים באמצעות מנורת סדק. לפני הבדיקה הרופאה לתשים למטופל טיפות עיניים שמטרתן להרחיב את האישונים. בבדיקה הוא תבדוק את מצב עדשות העיניים ואת מידת שקיפותן. ההמלצה היא שהחל מגיל 50 לגשת אל רופא עיניים לבדיקה שגרתית לאבחון קטרקט, גלוקומה והזדקנות הרשתית. בבדיקה הרופא יבדוק גם לחץ תוך עיני ועצב הראיה.

האם ניתן למנוע קטרקט?

קטרקט מופיע כחלק מתהליך ההזדקנות של עדשת העין שהינו טבעי. ישנן גורמים שמשערים שהם עלולים להאיץ את תהליך ההזדקנות של העדשה, דוגמת חשיפה מרובה לשמש, עישון, תזונה לקויה. אך למעשה הקטרקט הוא חלק טבעי מההזדקנות ולא קשור לאורח החיים. ההמלצה היא, החל מגיל 50 להיות במעקב רופא עיניים.

ניתוח קטרקט

הטיפול בקטרקט הוא ניתוח להסרת קטרקט. מתי עושים ניתוח קטרקט? התשובה משתנה מאדם לאדם. ההנחה היא שאם אינכם רואים טובים וזה מפריע לכם, בקריאה, בנהיגה, ופוגע האיכות חייכם תוכלו לפנות לעשות ניתוח קטרקט. אם קטרקט אינו גורם להפרעה משמעותית בחייכם, מניתן לדחות את הניתוח.

הניתוח כולל הסרה של עדשת העין והחלפתה באחר. הניתוח הוא בהרדמה מקומית ואינו כואב. הניתוח מבצוע באמצעות לייזר או ניתוח קטרקט באולטרסאונד. בכל פעם עושים בעין אחת ההחלמה מהירה יחסית והניתוח בעל אחוזי הצלחה גבוהים ביותר. לאחר הניתוח תהיו במעקב רופא.

ניתוח קטרקט בלייזר

ניתוח קטרקט בלייזר הוא ניתוח השכיח כיום, מאחר שהוא נמשל זמן קצר ומאפשר דיוק מירבי. המנתח מבצע חתכי לייזר מדויקים כבקרנית ובקפסולה. לאחר מכן הוא מרכך את עדשת העין ומפרק אותה לחתיכות קטנות. רק לאחר מכן משתילים עדה תוך עינית חדשה לתוך הקפסולה.

ניתוח קטרקט באולטראסונד

המנתח חותך חתך קטן בקרנית, באמצעות תהליך פאקו אמולסיפיקציה, מכשיר האולטרסאונד פולט גלי קול אל תוך העין במטרה לשבור את העדשה העכורה לחתיכות קטנו ולאחר מכן שואבים את חלקי העדה השבורה. השלב הבא הוא החדרת עדשה חדשה בתוך הקפסולה.

הכנה לניתוח

לפני הניתוח רופא עיניים ישלח את המטופל בצע בדיקות במרפאת עיניים או במכון עיניים, הכוללות בדיקת ראיה, בדיקה לשלילת מחלות עיניים נוספות ומדידות לצרוך התאמת עדשת עין חדשה.

הניתוח

ביום הניתוח חשוב להגיע עם מלווה כשעה לפני הניתוח למילוי טפסים ובהרשמה לניתוח. לפני הניתוח הרופא ישים טיפות הרדמה וטיפות להרחבת האישון.

המטופל שוכב על מיטה ומתבקש להסתכל לכוון האור. במהל הניתוח העין נשארת פקוחה על ידי מפסק עפעפעיים. במקרה של אי נוחות ניתן לבקש תוספת הרדמה. אורך הניתוח הוא כ- 30 דקות לערך.

לאחר הניתוח

לאחר הניתוח מוזלפות עוד טיפות לעין והעין מכוסה בפלסטיק שקוף. כשעה לאחר הניתוח תוכלו לחזור הביתה. לאחר הניתוח יתכן שתרגישו אי נוחות בעין גרד או תחושה של גוף זר במהלך מספר ימים לאחר הניתוח. לאחר הניתוח יש להקפיד על הזלפת טיפות לעין בהתאם להוראת הרופא במידה ויש כאב ניתן לקחת כדור נגד כאב להקלת הכאב.. השיפור בראייה מיידי ולעיתים הוא קצת איטי.

ביקורת הראשונה יום לאחר הניתוח וביקורת שניה תהייה שלושה שבועות לאחר הניתוח.

הרופא ייתן דף הוראות הכוללות, לא לחפוף את הראש שלושה ימים לאחר הניתוח ולא לשפשף את העין, לכן ההמלצה להקפיד ללכת עם כיסוי העין ולישון איתו. במהלך השבועות לאחר הניתוח מומלץ לא לשחות בים או בבריכה או קבלת מכה בעין. ניתן לחזור לשגרה מיידית לאחר הניתוח.

מותר ואסור לאחר ניתוח קטרקט

אסור להרטיב את העין חודש

אין להתאפר במשך שבוע

להיזהר מקבלת מכה בעין

יש לישון עם מכסה השקוף במשך שבוע

שלושה ימים לאחר הניתוח אסור לחפוף

בחפיפה להימנע מהתזת מים על העין

אסור לגרד בעין בשל תחושת אי נוחות

כמובן שבכל בעיה, עין כואבת, הפרעות בראייה, עין אדומה, ירידה בראייה  יש לפנות אל הרופא לקבלת יעוץ.

סיבוכים לאחר ניתוח קרקט

ניתוח קטרקט הוא הליך יחסית בטוח והצלחה מעל ל -95% של מטופלים שעברו את ההליך ומדווחים על שיפור בחדות הראייה. לאחר הניתוח יתכן אי נוחות, צריבה, הרגשת גוף זר בעין. במידה ויש אדמומיות, ירידה בראייה או כאבים חזקים יש לגשת מיד לרופא לבדיקת העין. לרוב אלו יעברו לאחר מספר ימים. הסיבוכים שיכולים להיות הם בצקת בקרנית או לחץ תוך- עיני גבוה. טיפול תרופתי יסייע בתופעות אלו. ישנם מקרים נדירים כגון היפרדות רשתית, אנדופטלמיטיס, נפילה של העדשה החדשה לחלק האחורי של העין.

שאלות ותשובות

האם ניתן לטפל בקטרקט ללא ניתוח?

נכון להיום ניתוח הוא הטיפול היחידי בקטרקט. ישנם מחקרים הבודקים טיפול בטיפות עיניים שירפאו קטרקט אך מחקר זה בשלבים התחלתיים ועדין לא הוכח.

האם ניתן לבצע ניתוח קטרקט בהרדמה מלאה?

רוב ניתוח הקטרקט מבוצעים בהרדמה מקומית. הניתוח מבצוע שהמטופל ער וזאת על מנת לחסוך את הסיכונים הכרוכים בהרדמה כללית ומאפשר למנתח להיות בקשר עם המטופל. הניתוח קצר מאוד ויש 95% הצלחה. במקרים חריגים ניתן לבצע בהרדמה מלאה ובאישור מיוחד.

האם ניתן לבצע קטרקט לשתי העיניים יחד?

כדי להפחית סיכונים הניוח מתבצע כל פעם בעין אחרת.

האם הקטרקט יכול לחזור לאחר ניתוח?

הקטרקט לא יכול לחזור לאחר ניתוח קטרקט , ישנם מקרים שמתפתח קטרקט שני, שהוא קרום שנוצר מאחורי שתל העדשה. הטיפול הוא באמצעות קפסולוטומיה בלייזר יאג.

לסיכום, ניתוח קטרקט הוא ניתוח שנחשב לקל ועם מעל  ל- 95% אחוזי הצלחה. ביצוע הניתוח הוא קצר וחשוב להתייעץ עם רופא עיניים מומחה קטרקט. במידה ויש היסטוריה משפחתית מומלץ לבצע בדיקת עיניים לעיתים תכופות.

לתיאום פגישת ייעוץ עם ד"ר אורי ברלינר

התקשרו או השאירו הודעה בווטצאפ או באמצעות טופס יצירת הקשר.

קטרקט ניתוח