קוליטיס כיבית

קוליטיס כיבית או בשמה העברי דלקת כיבית של המעי הגס, היא מחלה כרונית דלקתית הפוגעת במעי הגס. המאפיין הבולט של מחלת קוליטיס כיבית הוא היווצרותם של כיבים שטחיים בדופנו הפנימי של המעי הגס. כיבים המביאים לתסמינים כגון כאבי בטן, שלשול דמי או מוגלתי, ירידה בתאבון ובעקבות זאת ירידה במשקל ובמקרים רבים אף אנמיה, פריחות המופיעות על גבי העור, חום, דלקות פרקים, הקאות, בחילות או חוסר יכולת לשלוט בסוגרים.

חשוב לציין כי במידה והמחלה מתפתחת היא עלולה להביא לסיבוכים קיצוניים כמו סרטן המעי הגס או דלקת בפי הטבעת.

קוליטיס כיבית שייכת לקבוצת המחלות האוטואימוניות (התוקפות את המערכת החיסונית), הנוטה להתפרץ בגילאי הילדות עד גילאי 30 לערך, אולם יש אנשים אצלם קוליטיס כיבית מתפרצת דווקא בגיל 60.

הסיבות להתפרצות קוליטיס כיבית

הרפואה המערבית טרם מצאו את הגורם העיקרי להתפרצות קוליטיס כיבית, אך כיום שולטת הסברה כי היא מדובר במחלה שמספר רב של גורמים מביאים להתפרצותה, ביניהם ניתן למנות: מצבי לחץ, זיהום סביבתי, תזונה לקויה ותורשה.

מומחה בגסטרואנטרולוגיה, מחלות דרכי העיכול והכבד

 

תסמינים

תסמיני קוליטיס כיבית יכולים להשתנות במידת החומרה ובתדירות, אך ישנם כמה תסמינים עיקריים ומוכרים שיכולים להופיע אצל החולים במחלה.

אחד התסמינים הבולטים הוא שלשולים תכופים, שלרוב מלווים בדם או בריר. תסמין זה נובע מהדלקת והכיבים ברירית המעי, אשר מפריעים לתהליך הספיגה התקין של נוזלים ומזון במעי הגס. כאבי בטן והתכווצויות, בעיקר בבטן התחתונה, הם תסמין נפוץ נוסף. הכאבים נגרמים מהדלקת ומהניסיונות של הגוף להיפטר מהתוכן הדלקתי והכיבים במעי.

חולים רבים חווים צורך דחוף להתרוקן, לעיתים עם תחושת חוסר התרוקנות מלאה. תסמין זה יכול להיות מאוד מטריד ולגרום לקושי בניהול שגרת חיים נורמלית. בנוסף, היא עלולה לגרום לעייפות כרונית. העייפות נובעת הן מהמחלה עצמה והן מהאנמיה שיכולה להיווצר כתוצאה מאיבוד דם מתמשך. איבוד הדם במעי יכול לגרום לאנמיה, אשר מתבטאת בעייפות, חולשה וירידה בתפקוד הכללי.

ירידה במשקל היא תסמין נוסף, שנגרמת בשל ירידה בתיאבון וספיגה לקויה של מזון עקב הדלקת במעי. חולים עשויים לחוות גם דימום רקטלי, שיכול להיות משמעותי ולעיתים אף לגרום לאנמיה. דימום זה הוא תוצאה ישירה של הכיבים והדלקת ברירית המעי.

מעבר לתסמינים במערכת העיכול, המחלה יכולה לגרום גם לתסמינים מחוץ למערכת העיכול. למשל, דלקת פרקים שמתבטאת בכאבי פרקים ונפיחות, היא תופעה ידועה אצל חולים במחלה זו. תסמינים נוספים מחוץ למערכת העיכול כוללים פצעים בעור, כמו פריחה ונגעים דלקתיים, וכן דלקת עיניים (כגון אפיסקלריטיס או אובאיטיס).

בנוסף, היא יכולה לגרום לבעיות בכבד, כאשר אחת הבעיות הנפוצות היא דלקת בכיס המרה (Primary Sclerosing Cholangitis, PSC). בעיות אלו נובעות מהקשר הדלקתי המשותף בין המערכת החיסונית למערכת העיכול.

חשוב לציין שהתסמינים של קוליטיס כיבית יכולים להשתנות בין חולים שונים ולהופיע ולהיעלם בתקופות שונות, בהתאם לפעילות המחלה ולתגובה לטיפול. כל חולה יכול לחוות את המחלה בצורה שונה, והטיפול בה מותאם אישית לפי התסמינים והצרכים של כל חולה.

בהתאם לכך, אבחון מוקדם וטיפול מתאים הם קריטיים לניהול נכון של המחלה ולשמירה על איכות חיים טובה ככל האפשר. טיפול נכון יכול לעזור להפחית את תדירות התלקחויות המחלה ואת חומרת התסמינים, ובכך לשפר את איכות החיים של החולים.

מומחה בגסטרואנטרולוגיה, מחלות דרכי העיכול והכבד

 

אבחון ואיתור קוליטיס כיבית

הדרך הרווחת כיום לאיתור קוליטיס כיבית היא ביצוע קולונסקופיה (סקירה מערכתית של המעי הגס) ובתוך כך נטילת ביופסיה (דגימה של רקמה מן המעי) –  הבדיקה מאפשרת להבדיל בין קוליטיס כיבית לבין מחלות אחרות של המעי כגון דלקות של המעי הגס, מחלת קרוהן או זיהומים אחרים.

דרכי טיפול

נראה כי אין תרופה אחת ויחידה המטפלת במחלת קוליטיס כיבית. ישנן מספר תרופות שמקלות על הסימפטומים כגון סלאזופרין או רפאזל, שהן תרופות אנטי דלקתיות. בנוסף, לאחרונה אושרה על ידי ה-FDA תרופה חדשה העונה לשם TNF לטיפול במחלה, שגם היא אנטי דלקתית. עיתים, ניתנות לחולים תרופות מבוססות קורטיזון למשך תקופות קצרות, שתכליתם לדכא את המערכת החיסונית. אך נראה שלכל התרופות האלו תופעות לוואי.

במקרים קיצוניים של התפרצות המחלה פונים לפתרון כירורגי, במהלכו מסירים את המעי הגס כולו ותחתיו מכניסים כיס פנימי העשוי מרקמות של המעי הדק. בסופו של ההליך הכירורגי קובעים יציאה מן המעי הדק אל קיר הבטן המחוברת לשקית חיצונית (פאוץ" פנימי שכזה). גם כאן צפוי הסובל ממחלת קוליטיס כיבית לסבול מתופעות לוואי המגיעות לאחר הניתוח ועשוי לחוש בירידה משמעותית באיכות ה

קוליטיס כיבית