סקירת מערכות

סקירת מערכות שלישית

 

מידע כללי על טיפול רפואי

סקירת מערכות הוא תהליך רפואי שבו נערכים מספר בדיקות בכדי לזהות ולעקוב אחרי התפתחות העובר ולזהות בעיות רפואיות שונות במהלך ההיריון.

במהלך ההריון כל אישה תהיה תחת  מעקב היריון כחלק מהמעקב היא תעבור מספר סריקת מערכות ואיברים של העובר. סקירת מערכות מוקדמת, סקירת מערכות מורחבת, ולעיתים תשלח האישה לעוד בדיקות בהתאם לממצאים.

מהי סקירת מערכות?

סקירת מערכות היא בדיקת אולטרסאונד, שנערכת בשלבים שונים של היריון על מנת לזהות מוקדם ככל האפשר בעיות רפואיות בעובר.

הסקירה מתבצעת באמצעות טכנולוגיה של אולטרסאונד, הבדיקה עשויה להתבצע בגישה נרתיקית או בגישה בטנית. ברוב המקרים, הסקירה הראשונה מתבצעת בגישה נרתיקית, שכן העובר עדיין קטן והראות הווגינלית עדיפה. בהמשך, הסקירה המאוחרת והשלישית נערכות נפרדות, ולרוב, הסקירה המאוחרת נעשית בגישה בטנית.

הבדיקה מאפשרת לסקור בזמן אמת את מערכות העובר ולאתר ממצאים אנטומיים שונים המעידים על התפתחות לא תקינה של איברים, מומים גופניים שיכולים להעיד על בעיה בהתפתחות העובר או על בעיה כרומוזומלית, דוגמת נקודות היפואלרגניות בלב, שמשתנות במהלך ההיריון ויכולות להיות אינדיקציה לתסמונת דאון.

לעיתים יתכן ויימצאו ממצאים המעידים על בעיה כרומוזומלית, אך בכדי לוודא שאכן מדובר בבעיה זו, האישה תשלח לבדיקת מי שפיר שיכולה לספק עדות מוחלטת על בעיות כרומוזומליות.

סקירות מערכות המבוצעות במהלך ההריון:

סקירה מוקדמת (ראשונה) – שבועות 13-16

סקירה מאוחרת – שבועות 24-20

סקירה שלישית – שבועות 34-30

במהלך הסקירה הראשונה, ניתן לזהות רוב המומים הקיימים כבר בשלב מוקדם של ההריון. בכל זאת, ישנם מומים שניתן לאתר רק בשלבים מתקדמים יותר, ולכן חשוב לבצע גם את הסקירה המאוחרת והשלישית.

סקירה ראשונה היא סקירה חשובה. במהלך סקירה זו מאפשרת לזהות התפתחות לא תקינה כבר בחודשים הראשונים של ההריון. סקירה שלישית תשלח האישה במקרה לחשד כלשהו בו מעמיקים בזיהוי מומים שעשויים להופיע בשלב מאוחר במהלך ההריון. ולא יכולים להתגלות בסקירה המוקדמת. הסקירה מתבצעת אמצעות אולטרסאונד דו-ממדי ואולטרסאונד תלת-ממדי שיכול להקל על הבדיקה ולסייע באיתור מומים מסוימים. מעבר לגילוי הממצאים הבדיקה מחברת את בני הזוג לעובר בצורה מיוחדת ויוצרת קשר רגשי עם התינוק המתפתח בבטן. סקירות אלו מאפשרים ליצור חוויית הריון חיובית ולהפחית מהלחץ הנפשי הנלווה לתקופה זו.

סקירת מערכות מוקדמת – סקירה ראשונה

סקירת מערכות מוקדמת, הידועה גם בשם סקירה ראשונה, היא בדיקה רפואית שנערכת בשלב מוקדם של ההריון, בדרך כלל בשבועות 13-16. במהלך סקירה זו, נערכת בדיקת אולטרסאונד שמטרתה לאתר מומים ובעיות רפואיות בעובר.

חשיבות סקירת מערכות מוקדמת

סקירה מוקדמת מאפשרת זיהוי מוקדם של סמנים שעשויים להתגלות בשלב זה של ההריון. בשל הזיהוי המוקדם של בעיות רפואיות או מומים יכול להשפיע על החלטות ההורים בדבר טיפול ובדיקות נוספות, כמו דיקור מי שפיר ובדיקות לב.

במקרים בהם נמצאת בעיה רפואית או מום, סקירת המערכות מאפשרת לבדוק לעומק את הבעיה, בפניה לבדיקות נוספות או ההתערבות בהפסקת הריון בשלב מוקדם. קבלת תוצאות תקינות בבדיקה עשויה להפחית מהחרדה והלחץ הנלווים להריון, ובכך לסייע להורים להתמודד עם המציאות.  במקרים של גילוי מוקדם של מום חמור או בעיה רפואית קשה, סקירת מערכות מוקדמת יכולה לאפשר הפסקת הריון מוקדמת באמצעות גרידה, ולא באמצעות לידה.

במרבית המקרים, תוצאות חיוביות מסקירת מערכות מוקדמת נובעות משלב של יתרונות רפואיים ונפשיים, ועשויות לשפר את חוויית ההריון וההתמודדות עם אתגרים אפשריים.

סקירת מערכות מאוחרת – סקירה שנייה

סקירה מאוחרת היא בדרך כלל הסקירה השנייה שנערכת במהלך ההריון, בין השבועות 21-24. במהלך סקירה זו, מתבצעות בדיקות נרחבות הכוללות את המערכות השונות בגוף העובר, גודלו, וכמות מי השפיר. בשלב הזה של ההריון, האיברים כבר מפותחים יותר, ולכן ישנה אפשרות לזיהוי מומים חדשים שלא התגלו קודם.

סקירה זו מהווה הזדמנות נוספת לזיהוי מומים, כולל אלו שלא נראו בסקירה המוקדמת.

סקירה מאוחרת מתבצעת באמצעות בדיקות נפרדות, שבדרך כלל כלולות בבדיקה יותר רחבה. הבדיקה נערכת בצורה מפורטת ומעמיקה את החקירה של כל איבר בגוף העובר. בסקירה זו, ניתן להמשיך את המעקב אחר איברים שבהם חשד למום נמצא בסקירה המוקדמת.

בחלק מהמקרים, סקירת מערכות מאוחרת מבוצעת על ידי רופא נשים פרטי והיא כוללת בדיקות מתקדמות יותר במסגרת הבדיקה. בדיקות אלו עשויות להשפיע על החלטת ההורים לגבי ההריון ועשויות לספק מידע נוסף חשוב על התפתחות העובר.

סקירת מערכות שלישית

סקירת מערכות שלישית היא בדיקה מתקדמת שמבוצעת בשבועות 30-32 של ההריון. למרות שאחוז נמוך של נשים מבוצעות בדיקה זו כיום, יש בה היבטים עיקריים שמוסיפים ערך רב למעקב הרפואי במהלך ההריון. המטרה העיקרית שלה היא לסקור בצורה מדויקת את מבנה ותפקוד האיברים והמערכות השונות בגוף העובר. כלול בסקירה זו הם התמקדות בגולגולת, עמוד השדרה, המערכת העצבית, הלב, הבטן, הגפיים ועוד. הבדיקה כוללת גם את מדידת כמות מי השפיר וזיהוי גודל העובר.

היתרון העיקרי של סקירת מערכות שלישית הוא היכולת לזהות מומים במוח, כגון הרחבה של חדרי המח או התפתחות מאוחרת של מומים הנתפסים מאוחר בהריון, כמו גם גמדות בעמוד השדרה ומומים בשלד. הבדיקה יכולה לזהות מומים במגוון איברים שהתפתחו בתקופה מאוחרת יותר בהריון, וכך ניתן לזהות מומים שלא נראו בסקירות הקודמות.

למרות שסקירת מערכות שלישית יכולה לספק מידע ייחודי ומקיף, יש לשים לב כי רוב הנשים לא מבצעות בדיקה זו, ולכן חשוב לתת עדיפות לבדיקות הסקירה המוקדמת והמאוחרת, שיכולות לזהות רוב המומים הקיימים.

למעט מקרים חריפים, נשים המוטרדות באפשרויות טיפול אם מום נגלה, במקרים אלו ניתן לשקול ולקבוע את חשיבות הסקירה השלישית בהתאם.

חשוב לזכור כי על אף שבדיקות האולטרסאונד מספקות מידע חשוב ורב על התפתחות העובר, ייתכנו מקרים של מומים שאין אפשרות לזהותם במהלך הבדיקות. ישנם מומים שאין להם התבטאות אנטומית או פיזיולוגית שניתן לזהות בהדמיה באמצעות אולטרסאונד, כמו לדוגמה במקרים של אוטיזם וסוגים שונים של עיוורון.

כמו כן, תנאי הבדיקה עשויים להשפיע על התוצאה, ותנוחת העובר, מגבלות במכשיר האולטרסאונד ותנאים פיזיים נוספים יכולים להשפיע על היכולת לזהות מומים באופן מדויק.

לכן, חשוב להבין כי תוצאות האולטרסאונד אינן מספקות בהכרח את כל התמונה, ומקרים של מומים שאינם נראים בבדיקות יכולים להתגלות במהלך ההתפתחות העובר או לאחר הלידה.

חשוב להבין כי במהלך בדיקת סקירת מערכות לא ניתן לגלות את כל המומים הקיימים, ודיוק הבדיקה תלוי במיקום של העובר ברחם ובמיומנות הרופא. יחד עם זאת, ישנם מומים שאין לגלותם באמצעות האולטרסאונד, כמו שיתוק מוחין,  אוטיזם, פגיעות נפשיות, והפרעות אחרות שלא האות לידי ביטוי באופן חיצוני כלומר, אף שלא נמצאו מומים בבדיקה, אין זאת הבטחה לבריאותו של העובר.

ומצד שני סקירת מערכות מוקדמת אינה מצביעה בהכרח על כך שהעובר סובל מלקות או שההריון לא מתפתח כראוי. במקרים רבים, ממצאים הנגלים מהווים רק סממן על חריגה מהנורמה ואינם בהכרח מעידים על בעיה או תסמונות שונות, ויתכן גם כי מהממצאים שהתגלו ייעלמו עם התפתחות העובר ולא יהוו חשיבות רפואית לטווח הארוך.

בנוסף,  המידע שמתגלה בבדיקה הוא אך ורק לצורך השגת ידע כללי, ואין להסתמך עליו לקבלת החלטות רפואיות. בכל מקרה של בעיה רפואית או נוגעת לבריאות, יש לפנות לרופא או למקום רפואי מתאים לטיפול ולייעוץ רפואי.

הצוות הרפואי והמקצועי במרפאה ידוע במקצועיותו ובמומחיותו המוכחת. מרפאת הנשים בהרצליה נותנת חשיבות לפרטיות ובטיחות הלקוחות. היכולת לספק שירות אישי, פרטי ובטוח הופכת את החוויה הרפואית לנעימה ונוחה. מרפאת הנשים מצוידת בציוד רפואי מתקדם, המבטיח תוצאות מדויקות ומהירות טיפול.

המרפאה מציעה לקוחותיה תמיכה מקצועית והולמת, הכוללת ייעוץ אישי והדרכה לכל שלב בטיפו

הרופאות שלנו

ד"ר אווה דדוש מומחית בגינקולוגיה ומיילדות, מעקב הריונות מיוחדים, סקירת מערכות

ד״ר אווה דדוש

מומחית בגינקולוגיה ומיילדות, מעקב הריונות מיוחדים, סקירת מערכות/

קרא עוד>>

ד"ר חגית קליגר רופאת נשים, מומחית בגינקולוגיה ובמיילדות

ד"ר חגית קליגר

רופאת נשים, מומחית בגינקולוגיה ובמיילדות

קרא עוד>>