סקירת מערכות מוקדמת

רוב מערכות האיברים של העובר נוצרים במהלך השבועות הראשונים של ההריון. בדיקת סקירת מערכות תפקידה לבחון את שלמות המערכות של העובר ותפקודם. סיקרה מערכות מוקדמת הנקראת גם סקירת מערכות ראשונה מתבצעת באולטרסאונד אנטומית ולעיתים גם חיצונית לאיתור מומים ומממצאים שאינם תקינים אצל העובר בשלב הראשוני של ההריון. הסקירה המוקדמת או הראשונה של מערכות בתקופת ההיריון היא תהליך חשוב ומרכזי של כל זוג בדרכו להורות. סקירה זו מכילה בדיקות שונות שמטרתן לאתר מידע רפואי מראש ולספק תמונה מקיפה על ההתפתחות ההריון והעובר.

החשיבות של בדיקת סקירת מערכות מוקדמת

החשיבות של סקירת מערכות מוקדמת היא רבה, וכוללת את האפשרות לזהות בצורה מוקדמת מחלות ותקלות שונות שעשויות להשפיע על ההיריון והתפתחות העובר. כמו כן, הסקירה מסייעת באיתור ממצאים לא תקינים ומספקת דרך לראות את העובר בשלב מוקדם, יצירת קשר ראשונית עם התינוק, והזדמנות להתרגש ולהשתתף בתהליכים המיוחדים הללו.

כיצד מתבצעת הבדיקה?

סקירת מערכות מוקדמת נערכת בשבועות 14-16 להריון ותהליך זה בדרך כלל מתבצע דרך הנרתיק. במקרים מסוימים, ניתן לבצע את הבדיקה דרך הבטן או בדרך משולבת, הכוללת את שילוב שתי השיטות. בעזרת מתמר האולטרסאונד, הרופא יבצע סריקה ויבדוק את איברי העובר שכבר התפתחו עד כה. בנוסף, הוא יחפש פרטים חשובים כגון מומים שונים והתפתחות לא תקינה של איברים.

רוב המומים נגלים כבר בשלב זה של ההיריון. כלומר, יש בערך 75% ומעלה מהמומים יתגלו בסקירה המוקדמת. אם כי ישנם איברים שנמצאים בשלב מוקדם מאוד בהתפתחות העובר, כמו המוח והריאות.

האם ניתן לזהות בבדיקה את כל המומים?

במהלך סקירת מערכות מוקדמת, מבוצע בעיקר חיפוש אחר סמנים כרומוזומליים. סמנים כאלו, דוגמת אגני כליה ומוקד אקוגני בלב, יופיעו בתדירות גבוהה בקרב עוברים הנמצאים בתסמונת כרומוזומלית כלשהי, כאשר התסמונת הכרומוזומלית הנפוצה ביותר היא תסמונת דאון. גילוי של ממצא סמן אחד או יותר בעובר יכול להעיד על היריון בעובר עם תסמונת כרומוזומלית, ולכן יידרשו בדיקות נוספות כדי לאשש או להפריך את הממצאים, כמו לדוגמה בדיקות ייעוץ גנטי, בדיקת מי שפיר, סקירת מערכות שלישית, סקירת מערכות מאוחרת ועוד.

מעקב אחר העובר באמצעות סקירת מערכות מוקדמת וסקירת מערכות שלישית מטרתן לעקוב אחר התפתחות העובר, ובהתאם לצורך לקבל החלטות לגבי ההיריון כבר בשלב מוקדם יחסית. בדיקה זו גם מאפשרת להחליט לגבי קבלת החלטה לבדיקת מי שפיר או הפסקת הריון בשלב מוקדם יותר.

סקירת מערכות מרכז רפואי דוד הרצליה