מחלת קרוהן

מחלת קרוהן היא מחלה דלקתית כרונית המאופיינת בהתפתחות אזורים דלקתיים בעיקר במעיים, אבל היא יכולה להופיע לכל אורך מערכת העיכול.

מחלת קרוהן היא מחלה כרונית דלקתית של מערכת העיכול, השייכת לקבוצת המחלות הדלקתיות של המעיים (IBD – Inflammatory Bowel Disease). המחלה יכולה לפגוע בכל חלק של מערכת העיכול, מהפה ועד פי הטבעת, אך לרוב היא מופיעה במעיים הדקים והגסים. המחלה יכולה לעבור מערכות נוספות מחוץ למערכת העיכול כגון עיניים, עור, מפרקים ועוד.

תסמינים של המחלה

אופן הופעת המחלה עשוי להשתנות משמעותית מחולה לחולה. הביטוי לתסמינים של המחלה משתנה בהתאם לחלקים המעורבים במערכת העיכול ולחומרת המחלה.

לרוב התסמינים כוללים כאבי בטן, התכווצויות בטניות, עצירות או שלשול תכופים לעיתים מלווים בריר או בדם, הפרשות מהאזור הפריאנלי, חוסר תאבון, ירידה במשקל, הרגשת עייפות כרונית, , חום לא מוסבר, חוסר בברזל, דימום במהלך פעולת מעיים, כיסי מוגלה (אבססים) במעיים שחוזרות או שאינן מחלימות וסדקים בפי הטבעת הגורמים לכאב.

חולים עשויים גם לפתח פיסטולה, שהוא מעבר חריג בין המעיים לאיברים סמוכים או בין המעיים לעור. לרוב, התסמינים מופיעים מופיעים לסירוגין לאורך תקופה ממושכת.

רופאת נשים גניקולוגיה

 

הגורמים מחלת קרוהן

הגורמים המדויקים למחלה אינם ידועים במלואם, אך ישנם  השערות ששילוב של מספר גורמים משפיעים על התפרצות המחלה. נטייה גנטית למחלה היא גורם משמעותי. קרובי משפחה של חולים בקרוהן הם בסיכון מוגבר לחלות במחלה .שיבושים בתפקוד מערכת החיסון יכולים לגרום לדלקת כרונית במעיים. עישון, תזונה, סטרס, ושימוש בתרופות מסוימות יכולים להשפיע על התפרצות המחלה.

תסמינים נוספים שיכולים להופיע במערכות גוף נוספות שחלק גדול מהמטופלים יחוו הם:

אפטות בפה
תפרחות עוריות
קרשתיות יתר
כאבי פרקים
דלקות מפרקים
דלקות עיניים
פיסטולות או פיסורות

מי נמצא בסיכון לחלות במחלת קרוהן?

גורמים גנטיים של מחלת קרוהן או מחלת מעי דלקתית מעלה את הסיכון ללקות במחלה במידת מה. המחלה יכולה להופיע בכל גיל אך לרוב ניתן לראות התפרצות של המחלה בין הגילאים 15-35. שיעור הנשים והגברים הלוקים במחלה הינו דומה.

אבחון המחלה

ההערכה הראשונית שהרופא מבצע כוללת בחינה של ההיסטוריה הרפואית של החולה ובדיקה רפואית מקיפה. הרופא ישלח את החולה לבצע בדיקות מעבדה, בדיקה של פנים המעיים באמצעות אנדוסקופיה (קולונוסקופיה, גסטרוסקופיה) באמצעות מכשור המכיל מצלמות גמישות . וגם  בדיקות הדמיה  CT ו- MRI.

הערכה רפואית מקיפה הינה חשובה על מנת לקבוע את מיקום המחלה במערכת העיכול ומידת חומרת המחלה כמו גם יסיע לרופא בבחירת תוכנית הטיפול המתאימה לחולה.

טיפול במחלת קרוהן

תרופות אנטי-דלקתיות

תרופות שמטרתן להפחית את הדלקת.

שינויים בתזונה הכוללים התאמת תפריט תזונתי על מנת להפחית את הסימפטומים ולמנוע התלקחויות.

טכניקות להרגעת סטרס ושיפור איכות החיים.

חשוב להדגיש כי מחלת קרוהן היא מחלה כרונית ואין לה כיום ריפוי מלא, אך טיפול מתאים יחד עם תשומת לב לאורך חיים בריא, תזונה נכונה והורדת הסטרס יכולים לסייע בניהול הסימפטומים והפחתת ההתלקחויות.

טיפול ניתוחי במחלת קרוהן

במקרים קשים, כאשר ישנם סיבוכים כמו חסימות מעיים, פיסטולות או אבססים, נדרש ניתוח להסרת האזור הפגוע.

ניתוח מומלץ במקרים של סיבוכים בטניים ובמקרים של סיבוכים אנו-רקטלים, אזור פי הטבעת, על רקע מחלת קרוהן.

לעיתים נדרש ניתוח מיידי על מנת לטפל במורסה פרי-אנאלית (סביב פי הטבעת).

מחלת קרוהן