מהי רטינופתיה סוכרתית?

מהי רטינופתיה סוכרתית? - סוכרת ועיניים​

מהי רטינופתיה סוכרתית? רטינופתיה סוכרתית היא מצב עיני שעלול לגרום לאובדן ראייה ועיוורון אצל אנשים הסובלים מסוכרת. מצב זה משפיע על כלי הדם ברשתית העין (השכבה הרגישה לאור בקרקעית העין). אם יש לך סוכרת, חשוב שתעבור בדיקת עיניים מקיפה לפחות פעם בשנה הכוללת הרחבת אישונים: שמים לך טיפות, אתה מחכה כ15-20 דקות ואז רופא העיניים יכול לבדוק דרך האישונים המורחבים את קרקעית העין. השפעת טיפות ההרחבה נמשכת כשלש שעות ויכולה לגרום לטשטוש ראיה בעיקר לקרוב. מסיבה זו, מומלץ להגיע עם מלווה לבדיקה זו שיוכל לנהוג במקומך.

ייתכן שרטינופתיה סוכרתית תהייה קיימת ללא תסמינים בהתחלה ולכן מציאתה מוקדם יכולה לעזור לך לנקוט בצעדים כדי להגן על הראייה שלך. מהם התסמינים של רטינופתיה סוכרתית? בשלבים המוקדמים של רטינופתיה סוכרתית בדרך כלל אין תסמינים. יש אנשים שמבחינים בשינויים בראייה שלהם, כמו בעיות קריאה או ראייה של עצמים רחוקים. שינויים אלה עשויים לבוא וללכת. בשלבים מאוחרים יותר של המחלה, כלי דם ברשתית מתחילים לדמם לתוך הזגוגית (הג'ל שממלא את חלל העין). אם זה קורה, ייתכן שתראה כתמים כהים שצפים או פסים שנראים כמו קורי עכביש. לפעמים, הכתמים מתבהרים מעצמם – אבל חשוב להגיע לבדיקה ולטיפול מייד. ללא טיפול, הדימום יכול לקרות שוב, להחמיר או לגרום לצלקות.

לאילו בעיות עיניים יכולה רטינופתיה סוכרתית לגרום?

רטינופתיה סוכרתית עלולה להוביל למצבי עיניים חמורים אחרים: בצקת מקולרית על רקע סוכרת (DME). עם הזמן כמחצית מהאנשים הסובלים מרטינופתיה סוכרתית יפתחו DME. DME קורה כאשר כלי הדם ברשתית מדממים וגורמים לנפיחות במקולה (מרכז הראייה ברשתית). אם יש לך DME, הראייה שלך תיטשטש בגלל הנוזל הנוסף במקולה שלך.

גלאוקומה Neovascular

 רטינופתיה סוכרתית עלולה לגרום לכלי דם לא תקינים לצמוח מתוך הרשתית ולחסום את ניקוז הנוזלים מהעין. זה גורם לסוג של גלאוקומה (לחץ תוך עיני מוגבר).

היפרדות רשתית.

רטינופתיה סוכרתית עלולה לגרום להיווצרות צלקות בחלק האחורי של העין. כאשר הצלקות מושכות את הרשתית מדופן העין, הדבר עלול להוביל להיפרדות רשתית ולעיורון.

האם אני בסיכון לרטינופתיה סוכרתית?

כל מי שיש לו כל סוג של סוכרת עלול לחלות ברטינופתיה סוכרתית – כולל אנשים עם סוכרת מסוג סוג 1, סוג 2 וסוכרת הריונית (סוכרת שעלולה להתפתח במהלך ההריון). הסיכון שלך עולה ככל שמשך הזמן שיש לך סוכרת הוא ארוך יותר. ליותר מ -2 מכל 5 אמריקאים עם סוכרת יש שלב כלשהו של רטינופתיה סוכרתית. החדשות הטובות הן שאתה יכול להפחית את הסיכון לפתח רטינופתיה סוכרתית על ידי איזון הסוכרת. נשים עם סוכרת בהריון – או נשים המפתחות סוכרת הריון – נמצאות בסיכון גבוה לחלות ברטינופתיה סוכרתית. אם אתן סובלות מסוכרת ואתן בהריון, ערכו בדיקת עיניים מקיפה בהרחבת אישונים בהקדם האפשרי. שאלי את הרופא האם תזדקקי לבדיקות עיניים נוספות במהלך ההריון.

כיצד רופא העיניים שלי יבדוק אם יש רטינופתיה סוכרתית?

רופאי עיניים יכולים לבדוק אם יש רטינופתיה סוכרתית במסגרת בדיקת עיניים בהרחבת אישונים. הבדיקה פשוטה וללא כאבים – הרופא שלך יתן לך כמה טיפות עיניים כדי להרחיב את האישונים שלך ואז לבדוק את העיניים אם יש רטינופתיה סוכרתית ובעיות עיניים אחרות. אם יש לך סוכרת, חשוב מאוד לעבור בדיקות עיניים קבועות. אם אכן מפתחים רטינופתיה סוכרתית, טיפול מוקדם יכול לעצור את הנזק ולמנוע עיוורון.

מה אני יכול לעשות כדי למנוע רטינופתיה סוכרתית?

איזון הסוכרת שלך הוא הדרך הטובה ביותר להפחית את הסיכון לרטינופתיה סוכרתית. פירוש הדבר לשמור על רמות הסוכר בדם כמה שיותר קרובות לנורמה. אתה יכול לעשות זאת על ידי ביצוע פעילות גופנית קבועה, אכילה בריאה ומעקב קפדני אחר לקחית תרופות על פי הוראות הרופא שלך (אינסולין או תרופות אחרות לסוכרת). כדי לסייע בשליטה על רמת הסוכר בדם, תזדקק לבדיקה מיוחדת הנקראת בדיקת המוגלובין A1c ( המוגלובין מסוכרר). בדיקה זו מראה את רמת הסוכר הממוצעת בדם במשך 3 חודשים. שוחח עם הרופא שלך על הורדת רמת A1c שלך כדי למנוע או לטפל ברטינופתיה סוכרתית. לחץ דם גבוה או כולסטרול גבוה יחד עם סוכרת מעלים את הסיכון לרטינופתיה סוכרתית. אז איזון לחץ הדם וכולסטרול יכול גם לעזור בהורדת הסיכון לאובדן ראייה.

מה הטיפול ברטינופתיה סוכרתית וב- DME?

בשלבים המוקדמים של רטינופתיה סוכרתית, רופא העיניים שלך כנראה פשוט יעקוב אחר מצב העיניים שלך. בשלבים מאוחרים יותר, חשוב להתחיל בטיפול מייד – במיוחד אם אתם חווים שינויים בראייה. אמנם זה לא בהכרח יעזור לנזק שכבר נגרם לראייה שלך, אך הטיפול יכול למנוע את החמרת הראייה שלך. חשוב גם לנקוט צעדים לאיזון הסוכרת, לחץ הדם והכולסטרול.

אלו הטיפולים הניתנים תחת השגחת רופאי עיניים שהם מומחי רשתית במסגרת בית חולים:

הזרקות – תרופות הנקראות תרופות נגד VEGF יכולות להאט או לרפא רטינופתיה סוכרתית. תרופות אחרות, הנקראות סטרואידים, יכולות גם לעזור.

טיפול בלייזר – כדי להפחית בצקת ברשתית שלך, רופאי עיניים יכולים להשתמש בלייזרים בכדי לגרום לכלי הדם להתכווץ ולהפסיק לדלוף.

ניתוח עין – אם הרשתית מדממת הרבה או שיש לך הרבה צלקות בעין, רופא העיניים שלך עשוי להמליץ על סוג של ניתוח הנקרא ויטרקטומיה vitrectomy.

חשוב להבין את הסיכונים והאפשרויות לטיפול והתמודדות עם המחלה כדי לשמור על בריאות העיניים.

מומלץ לכל אדם החולה בסכרת לעקוב אחרי בדיקות עיניים קבועות ולפנות לרופא עיניים או לאופטומטריסט המומחה בתחום כדי לקבל את הטיפול המתאים ולמנוע התפתחות מחלות עיניים רציניות.

השמירה על רמות הסוכר בדם במסגרת נורמלית, איזון לחץ הדם וכולסטרול, ומעקב קפדני אחרי סוכרת יכולים לשפר את התוצאות ולהפחית את הסיכון לרטינופתיה סוכרתית ותופעות הלוואי שלה. יש לייעץ עם הרופא המטפל בסוכרת על אופציות הטיפול המתאימות וההנחיות המדויקות למקרה.

לתיאום פגישת ייעוץ עם ד"ר עידית מהרשק

התקשרו או השאירו הודעה בווטצאפ או באמצעות טופס יצירת הקשר.

מהי רטינופתיה סוכרתית? - סוכרת ועיניים​