יובש בנרתיק

יובש בנרתיק אצל נשים במנופאוזה: אתגרים ואפשרויות טיפול

המנופאוזה היא שלב במעגל החיים הנשי, בו מפסיקות היקפיים את פעילותן הפוריות, ובדרך כלל מתרחשת בגיל 45-55. במהלך המנופאוזה, הנשים חוות שינויים במערכת ההורמונים, והם יכולים לגלות תסמינים והשפעות שונות בגוף כגון גלי חום, שינוי במצב הרוח ועוד. אחד התסמינים הנפוצים במנופאוזה הוא יובש בנרתיק, הפגעת בדרך כלל בחיים היומיומיים ובאיכות החיים של הנשים.

מהו יובש בנרתיק?

יובש בנרתיק מתרחש כתוצאה מהפסקת הייצור של הגוף את ההורמונים האסטרוגניים והפרוגסטרוניים, שמתרחש במהלך תקופת המנופאוזה. יצירה נמוכה של הורמונים אלו מקשה על התחדשות רקמות הנרתיק ומשפיעה על פעולתן.

תסמינים

תחושת אי נוחות בנרתיק

כאב או דימום בעת קיום יחסי מין

 זיהומים חוזרים ונשנים בדרכי השתן

דחיפות במתן שתן

גרד או צריבה בנרתיק

סיבות ליובש בנרתיק

יובש בנרתיק נגרם כתוצאה מירידה ברמת הורמון האסטרוגן בגוף, שהוא האחראי על ייצור נוזל לחות לנרתיק.

לקיחת תרופות באופן ממושך

פטריות חוזרות ונשנות בנרתיק

תסמונת סיוגרן (מחלת חיסון עצמי)

שטיפות נרתיקיות.

אבחון יובש בנרתיק

האבחון הרפואי של יובש בנרתיק מצריך להיות מדויק ומקיף, וכדי להגיע להבנה מוחלטת על המצב, יש לבצע בדיקה וגינאלית יחד עם איסוף מידע נוסף. הרופא, בנוסף לבדיקות הפיזיות, ישאל את המטופלת שאלות המקושרות ליובש בנרתיק.

רופאת נשים תשאל את המטופלת על קיום יחסי מין סדירים, ואם כן, האם יש בעיה בניהם. מטופלות שסובלות מיובש בנרתיק עשויות לחוות תחושות כאב במהלך המגע המיני. שאלות הקשורות לכאבים או לאי נוחות בזמן יחסי מין יכולות לסייע להבין אם יש קשר בין התסמין לפעילות המינית. האם יש שימוש קבוע בתרופות שעשויות להשפיע על הנרתיק. האם המטופלת משתמשת בשיטות ניקוי נרתיקית, ואם כן, אילו סוגי נוזלים היא משתמשת. האם המטופלת רוחצת באמבטיה בתדירות רגילה: ולגבי סוג הסבון שהמטופלת משתמשת בו. בנוסף הרופאה תשאל האם עדיין ישנם מחזורים חודשיים והאם יש שינויים בהם.

בעזרת התשאול הרופאה תוכל להגיע להבנה מעמיקה יותר של המצב המידע ישמש גם בבחינת אפשרויות הטיפול המתאימות והמקורות להקלה על המטופלת.

טיפול ביובש בנרתיק

יובש בנרתיק הוא בעיה נפוצה במנופאוזה, אך ישנן אפשרויות טיפול רבות שיכולות לשפר את התסמין ולהקל על התמודדות עם יובש בנרתיק. טיפול יכלול תכשירים בעלי חומרי סיכוך המבוססים כעל מים וחומרים מגבירי לחות בנרתיק שיעילים למשך שלושה ימים לאחר כל החדרה. חשוב להשתמש בחומרים לאורך זמן על מנת למנוע גירוי הריריות הנגרם בשל היובש בנרתיק ולמנוע בעתיד דלקות חוזרות בדרכי השתן.

מונופאוזה יובש בנרתיק