טרטולוגיה

מידע כללי על טיפול רפואי טרטולוגיה

טרטולוגיה היא תחום ברפואה שעוסק בחקר המומים מולדים, כלומר הפגמים או התקלות במבנה או בפונקציה של איברים ומערכות בעיקרון שלא מגיעים ממקור גנטי או מסיבה רקמית. הטרטולוגיה פועלת לזהות, להבין, ולחקות את הגורמים שגורמים למומים מולדים והתפתחות עוברית בלתי תקינה.

ייעוץ תרופתי בהריון והנקה

טרטולוגיה היא ענף ברפואה העוסק במחקר ובהבנה של סיבות ומנגנונים המשפיעים על התפתחות עובר בלתי תקינה או בהוולדת מום. העיסוק בטרטולוגיה מתרכז בגורמים סביבתיים במהלך ההריון, כמו נטילת תרופות, חשיפה לקרינה ולמחלות, שעשויים להשפיע על התפתחות העובר.

ייעוץ טרטולוגי

ייעוץ טרטולוגי מתמקד בניהול הסיכונים לאם ולילוד כתוצאה מחשיפה לתרופות, קרינה ומחלות במהלך ההריון. השירות מספק הדרכה ומידע מבוסס הנתמך בתוצאות מחקרים עדכניים, במטרה להעריך ולמנוע סיכונים לעובר.

במקרים בהם נטילת תרופות בעלת פוטנציאל סיכון היא חלק בלתי נפרד מההריון, יש צורך בליווי טרטולוגי במהלך ההריון כחלק מהמעקב הרפואי המדויק.

חשיבות הייעוץ הטרטולוגי

התקופה הקריטית לגילוי סיכונים הקשורים לתרופות במהלך ההריון היא בין שבוע 4 לשבוע 10 מההריון או משבוע 2 עד שבוע 8 לאחר זימון הביוץ. חשיפה לטרטוגנים בזמן זה עשויה לגרום למום מולד.

ייעוץ תרופות בהריון חשוב להבטיח שהתרופות שמטופלת בהן האם אינן גורמות לנזק לעובר. חשיבות זו עדיין משמשת יחד עם השיקולים הרפואיים בטיפול בהריון.

המידע הניתן אינו בגדר עצה רפואית ואינו תחליף לייעוץ פרטני

רקע חשיפה לגורמים סביבתיים במהלך ההריון:

נטילת תרופות

תרופות אנטי-אפילפטיות –  השימור על רמות נמוכות של חומרים פלפליים כמו החומרים האנטי-אפילפטיים, הגורמת לפגמים בפיתוח מערכת העצבים המרכזית.

אנטיביוטיקה – נטילת אנטיביוטיקה במהלך ההריון עשויה להשפיע על הפיתוח של מערכת העיכול של העובר, כך שאפשרות לגרמים ספיציפיים מתחייבת.

חשיפה לקרינה

 חשיפה לקרינת רנטגן במהלך הריון, ומסוכנות בעיקר בשלבים מוקדמים. חשיפה לקרינה יונית עשויה לגרום לפגמים בהתפתחות העובר.

מחלות זיהומיות

חשיפה למחלות זיהומיות בעת הריון עשויה לגרום לבעיה בפיתוח השלד והשיניים העליונים.

מחלת זיהומית של העובר השייכת לקבוצת הטורטוגנית, ונודע כגורם לכמה מומים מולדים, כולל בעיקר של הפרקים התחתונים של העובר.

בכלל, חשיפה לגורמים סביבתיים במהלך ההריון יכולה להשפיע על התפתחות העובר ולגרום למומים מולדים. התחומים המגוונים שבהם ייתכן להתקיים סיכון כוללים נטילת תרופות, חשיפה לקרינה, ומחלות זיהומיות, ולכן חשוב להשגיח ולפעול בהתאם לצורך.

הצוות הרפואי והמקצועי במרפאה ידוע במקצועיותו ובמומחיותו המוכחת. מרפאת הנשים בהרצליה נותנת חשיבות לפרטיות ובטיחות הלקוחות. היכולת לספק שירות אישי, פרטי ובטוח הופכת את החוויה הרפואית לנעימה ונוחה. מרפאת הנשים מצוידת בציוד רפואי מתקדם, המבטיח תוצאות מדויקות ומהירות טיפול.

המרפאה מציעה לקוחותיה תמיכה מקצועית והולמת, הכוללת ייעוץ אישי והדרכה לכל שלב בטיפול.