טיפול בהזעת יתר

הזעת יתר היא תופעה פיזיולוגית נפוצה, אשר מתרחשת כאשר הגוף מפיק יותר זיעה ממה שנדרש לקירורו. הזעה בעלת תפקיד בקרירה בגוף האדם, והיא משמשת כמכשיר ביולוגי להפקת קור והרגעה. אולם, כאשר הזעת יתר הופכת לתסמין של בעיה רפואית או פסיכולוגית, היא יכולה לגרום לחוסר נוחות, לחץ וגם לריח רע.

אחת מהסיבות הנפוצות להזעת יתר היא גורמים פיזיולוגיים, כמו לדוגמה הרגלי חיים לא תקינים, בעיקר תזונה לא בריאה, ומצבי רוח שונים. יתר על כן, ישנם גורמים רפואיים שיכולים לגרום להזעה יתר, כגון הפרעות במערכת העצבים או במערכת ההורמונים, הגורמים להזעת יתר אינם ידועים אולם כ25% מאלה הסובלים מהתופעה מציינים כי יש קרוב משפחה בדרגה ראשונה הסובל מאותה בעיה.. יתר על כן, גם מצבי חירום או חרדה יכולים לגרום להזעת יתר, כאשר הגוף מפיק זיעה במטרה להתמודד עם המצב הלא נוח או המסוכן.

טיפול בהזעת יתר

טיפול בהזעת יתר יכול להכיל שינויים באורח חיים יומיומיים, כמו לדוגמה תזונה בריאה ותנועה פעילה. כמו כן, תכשירים המכילים אלומיניום כלוריד המסייע בשיפור השליטה על הזעה ובהפחתת התסמינים. במקרים מסוימים, ייתכן שנדרש טיפול רפואי מתקדם, כמו כדורים אנטיכולינרגיים המפחיתים את הפרשת הזיעה לסוג הגורם להזעת יתר.

ניתוח – אחת הדרכים לטפל בהזעת יתר הוא באמצעות  ניתוח, אך למעשה השכיחות להזעת יתר מפצה בהזעה ממקומות אחרים בגוף ולמעשה אינה מפחיתה את ההזעה.

הזרקת בוטולינום טוקסין – טיפול זה נחשב בטוח וללא סיבוכים משמעותיים, החומר מביא לחסימת הגירוי העצבי של בלוטת ההזעה. ניתן להזריק בכפות הידיים ברגליים ובבית השחי.

הטיפול קצר וכולל הזרקת אלחוש לפני הטיפול, להרדמת האזור והרקה של החומר לאזור הנדרש. אסור לטפל בנשים הרות ומניקות או אנשים הסובלים מבעיות נוירולוגיות או חולשת שרירים

תופעות לוואי אפשריות מההליך הם שטפי דם קטנים, תחושת צריבה באזור וחולשה בשרירי כפות הידיים שחולפת לאחר זמן קצר לאחר ביצוע ההליך.

לאחר הטיפול יש להימנע מפעילות גופני מאומצת, מנהיגה במשך 48 שעות, מסאונה ואלכוהול. תוצאות הטיפול ניתן יהיה להרגיש מספר ימים לאחר ההזרקה, ורק לאחר שבועיים ניתן לאמוד את הצלחת הטיפול.

הזעת יתר היא תהליך טבעי של הגוף ביולוגי אך כאשר היא מתפרצת באופן חריף ונוצרות תסמינים לא רגילים, כדאי לחקור את הסיבות לכך ולבדוק אפשרויות טיפול כדי לשפר את איכות החיים של הסובלים.

חשוב לפנות אל רופא עור המטפל בנושא ובעל ניסיון בתחום. ד"ר עינב ברקוביץ' מומחית עור מטפלת בהזעת יתר במרפאת מרכז דוד בהרצליה מוזמנים ליצור קשר להזמנת טיפול.

טיפול בהזעת יתר