טיפולי I.V.F

הרצון להיריון לא תמיד פשוט וקל. לאחר ניסיונות רבים יגלו הזוג כי עליהם לפנות להליך של טיפולי I.V.F . הפריית מבחנה, ידועות גם בשם טיפולי ההפרה החוץ-גופית  (I.V.F) הן יישום טכנולוגי מדהים בעולם הרפואה המודרנית, מהווה פתרון לבעיות פוריות ולהגשמת חלום הורות. למרות כיום בטיפול פוריות מהוות תהליך מורכב ומעמיק, הדורש התעמקות ומתן פתרונות למגבלות שונות.

בתהליך ההפריה החיצונית, מתרחשת פגישה יזומה בין הביצית לזרע בתנאי מעבדה, כבחירה אלטרנטיבית למפגשם הטבעי בחצוצרה בגוף האישה. בהקשר זה, נפרט כי במסגרת טיפול הפוריות, נעשית שאיבה של הביציות מגוף האישה, המובילה לאחריהן לאיחוד עם תאי הזרע בתנאי מעבדה. לאחר השלב הזה, העובר המופק מוחדר לרחם במסגרת תהליך הפריה, בו מתבצע טיפול הורמונאלי תומך.

המונח "אי-פריון" בתחום הרפואה מתייחס למצב בו לזוגות לא מצליחים להשיג הריון ספונטני לאחר שנה של יחסי מין בלבד, וכך יוגדר התקן הרפואי. לפי נתונים רפואיים, כ-10%-15% מהזוגות הנשואים נתקלים בבעיה זו. מתוך אלו, כ-40% מהמקרים נגרמים על ידי בעיות באישה, כ-40% על ידי בעיות בגבר, והיתרון של 20% נעשה על ידי שילוב של בעיות בשני השותפים או מגורמים בלתי ידועים (אידיופתיים).

חוסר הפוריות המוחלט יכול להיות תוצאה של מספר גורמים. כלולים ביניהם החסימה של חצוצרות, שחלות שאינן מייצרות באופן תקין ביציות (אף על פי שקיימת טיפול תרופתי), או חוסר מוחלט של תאי זרע, הנבדק בשתי בדיקות נפרדות לפחות.

הסיבות לתת-פוריות מגוונות וכוללות בעיות בביוץ יחסי שניתן לטפל בהן באמצעות טיפול תרופתי, החלשות הביציות, ירידה בריכוז ואיכות תאי הזרע, חסימה חלקית של החצוצרות, הידבקויות סביב השחלות או החצוצרות, אנדומטריוזיס (מחלה בה רקמת רירית הרחם מתפתחת על אברי האגן), בעיות ברחם כמו שרירנים, פוליפים והצטלקות של רירית הרחם, בעיות בצוואר הרחם ונוגדנים כנגד תאי זרע.

המסע אל התינוק – טיפולי IVF

טיפולי I.V.F יתחילו עם הכנה והבנה רפואית של התהליך, יחד עם עדכון רפואי מקיף שמתבצע על ידי צוות רפואי מומחה. בין היתר, יתקיימו בדיקות והערכות לזיהוי גורמים לבעיות הפוריות.

הכנה תרופתית

תחילת המסע של טיפולי ההפריה החוץ-גופית (I.V.F) מתחיל בהכנה תרופתית. מטרת הטיפול הוא להביא לריבוי של ביציות שניתן להפרות אותן.

האישה מקבלת שלושה סוגי תרופות להזרקה בכל טיפול שכל אחת משמשת למטרה שונה. במקביל להזרקת התרופות האישה תגיע למרפאה למעקב אחר זקיקים ומדידת דם.

תרופות לדיכוי ביוץ –  תרופות שמטרתן למנוע ביוץ עצמאי של הביציות. התרופות מסייעות בלדכא את הביוץ הטבעי שלהן.

תרופות לגירוי שחלתי-   תרופות מיועדות ליצירת מספר רב של זקיקים במהלך המחזור של הפריה.  התרופה מעוררת גירוי המגביר את ייצור מספר הביציות.

תרופות להבשלת הביציות  –  תרופות שמטרתן להביא להבשלה מלאה של הביציות. רופאת הנשים בהתאם לבדיקות תבקש להזריק את הזריקה במועד מסויים ולאחר 36 שעות האישה תגיע לבית החולים לשאיבת הביציות.

במהלך השבועות של הזרקת התרופות יתבצע מעקב אחר התפתחות הביציות בשחלה, על ידי מדידת קוטר הזקיקים ובדיקות דם הבודקות את רמות הורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון בדם.

העובר

שלב שני כולל עיבוד והכנת הביצית בשלב זה, נערכת עיבוד ביצית האישה במעבדת במטרה להפיק מספר רב של ביצית שניתן יהיה להזריע אותן. במקביל לשאיבה הגבר ייתן זרע שגם הוא נכנס לתהליך המעבר לבדיקות והכנות.

שלב שלישי הוא הפרית מבחנה השלב הזה מתבצע במעבדה, כאשר נערך חיבור בין הביצית לזרע ליצירת עובר.

שלב זה קריטי בהתהוות העובר מהזרע והביצית. במידה ויצליחו את המסע יהיה עובר המוכן לשלב ההחזרה.

ההחזרה

שלב רביעי הוא החזרת העובר שנוצר במעבדה לרחם של האישה. העובר יישתל ברחם של האישה בתקווה לקליטת ההריון.

במהלך שבועיים האישה תחכה עד לעריכת בדיקת הריון. במידה והריון נקלט האישה תוזמן בשבוע החמישי לבדיקת אולטרסאונד לראות את התפתחות העובר ברחם. במידה ולא נקלט הריון יהיה על האישה להתחיל את התהליך מההתחלה. 

בהמשך לכל אחת מתחילת הפרות העובר עד להשגת ההיריון מדובר במסע ארוך ומסובך, אשר דורש תמיכה רפואית מקצועית ותמיכה נפשית מעמיקה.

ד"ר שלוש היא רופאת נשים מומחית בגניקולוגיה ומיילדות, בפיריון הגבר, טיפולי פוריות. בעלת ניסיון רב בנושא הזרעות, פירון הגבר, טיפולי IVF.

רופאה בכירה במשרה מלאה ביחידה להפריה חוץ גופית מרכז רפואי רבין ואחראית מרפאת אנדומטריוזיס.

הרופאות שלנו

ד"ר אווה דדוש מומחית בגינקולוגיה ומיילדות, מעקב הריונות מיוחדים, סקירת מערכות

ד״ר אווה דדוש

מומחית בגינקולוגיה ומיילדות, מעקב הריונות מיוחדים, סקירת מערכות/

קרא עוד>>

ד"ר חגית קליגר רופאת נשים, מומחית בגינקולוגיה ובמיילדות

ד"ר חגית קליגר

רופאת נשים, מומחית בגינקולוגיה ובמיילדות

קרא עוד>>

מרפאת נשים במרכז דוד הרצליה מטפל:

גניקולוגיה כללית

בדיקות PAP

אולטראסאונד

מרפאת נשים לנערות

בדיקות PAP

סקירת מערכות ראשונה

סקירת מערכות שניה

אולטראסאונד

מעקב הריון

גיל המעבר

 

בדיקות וליווי הריון

סקירת מערכות מורחבת

אולטראסאונד

טרטולוגיה

 בדיקת שקיפות עורפית

מרפאת פיריון

טיפולי I.V.F