טיפולי פוריות

מידע כללי על טיפול רפואי – טיפולי פוריות 

בזמן שההרגשה הזו להיות הורה יכולה להיות מרגשת ומשמחת, היא גם יכולה להיות מאתגרת ומסובכת. עבור רבים, המסע להורות אינו תמיד מושג פשוט. חוסר היכולת להרות באופן ספונטני הוא שכיח, הן בקרב גברים והן בקרב נשים. המספרים מצביעים על כך שעד -20% מהזוגות באוכלוסייה יתמודדו עם קשיים בהשגת הריון.

רוב הזוגות מתחילים את הדרך הזו עם האמונה שההרות תתרחש כמובן, אך במציאות חוסר פוריות יכול להפוך את המסע למורכב יותר משנראה מתחילה.

אחד האתגרים הנפוצים ביותר הוא חוסר היכולת להרות ספונטנית. הסיבות לכך יכולות להיות מגוונות. התמודדות עם קושי בכניסה להריון עשויה לכלול טיפולים רפואיים, טיפולים טבעיים, או שילוב של שניהם.

בין 10% ל-15% מכלל הזוגות נתקלים בבעיות פוריות, המתקיימות כאשר הזוג מתחיל לחוות קשיים בניסיון להורות. ההגדרה הזו מתאימה למצב של זוג המנסה להורות ומתמודד עם קשיים בהשגת הריון טבעי, אשר לא נגרמים על ידי גורמים חיצוניים או סיכונים מיוחדים לבעיית פוריות.

לנשים בגיל 35 ומעלה, ההגדרה מתייחסת למצב של בעיית פוריות לאחר כ-6 חודשים מתחילת השאיפה להורות. וזאת על מנת לא לדחות בירור מעמיק ומורכב לבעיית פוריות מוקדם בשלב בטיפול.

בירור מדיוק ושיחה אישית עם צוות המטפל יכולים לסייע בזיהוי של גורמים מתקדמים והתאמת תוכנית טיפול מותאמת אישית לכל זוג.

הגורמים המשפיעים על השגת הריון

נשים שעברו גרידה או ניתוחים גינקולוגיים בעבר, כמו  ניתוחים היסטרוסקופים, נשים שעברו ניתוח בטן, או נשים הסובלות מכאבים או דימומים לא סדירים במהלך הווסת, גם נשים הסובלות ממחלות כמו אנדומטריוזיס , חייבות לעבור הערכה מוקדמת לפני כניסה להריון ולבדיקת פוריות. המלצתנו לביצוע הערכה מוקדמת אינה אומרת שיש בהכרח בעיה בפוריות, אלא היא עשויה לסייע להעריך ולהבין את המצב הרפואי והפוריות של הזוג בצורה מוקדמת ולקבוע את הגישה המיטבית לטיפול. חשוב לציין כי רבים מהזוגות מצליחים להשיג הריון טבעי גם ללא טיפול, ולכן ההערכה המוקדמת אינה כרוכה בהורדת תקווה להיריון טבעי, אלא בזיהוי פוריותי של כל זוג.

הגורמים המקשים להשגת הריון טבעי

הריון טבעי הוא ניתן להשגה לאישה שהתפקוד ההורמונלי תקין המוביל לביוץ תקין, אברי הרבייה תקינים ותאי הזרע תקינים.

גיל האישה

כיום ידוע כי לגיל האישה ישנה השפעה גבוהה לקליטת הריון. המשתנה של גיל להשגת הריון בעלת השפעה מכריעה בפוריות של האישה וקשר ישיר לטיב הביציות בגיל מאוחר. עלייה בגיל האישה עולה גם השכיחות להפלות טבעיות, שיעור מומים בעוברים. מסיבה זו טיפולי פוריות לנשים מגיל 36 תתקבל בשלב מוקדם יותר.

חלל הרחם

לקבלת הריון טבעי חייב רחם תקין, הידבקויות רירית דקה, פולים או שרירן ברחם מעוותים את הרחם ומקדים על השתרשות של העובר על דופן הרחם, ומכאן להוביל לאי פוריות. לרוב האישה תשלח לבדיקת של פנים הרחם, אם יהיה קושי בכניסה להריון

חוסר איזון הורמונלי

חוסר איזון הורמולני פוגע גם בביות. שיבוש הורמונלי ימנע הריון. בעיות הורמונליות כמו מחזור לא סדיר, שחלות פוליציסטיות או נשים עם אי ספיקה שחלתית מוקדמת. דורשת התערבות של טיפול פוריות הגורם לביוץ לנשים הסובלות מחוסר ביוץ או ביוץ לא תקין.

אנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס היא מחלה דלקתית תלוית אסטרוגן, המתרחשת כאשר רקמת דומה לרחיה (רירית) מתפשטת מחוץ לרחם, ובדרך כלל באזור האגן או בסמיכות לאברי הרבייה.

אנדומטריוזיס יכולה להיות גורם לבעיות פוריות. במקרים של קשיים פוריים בשל אנדומטריוזיס, עשויים להיות נדרשים טיפולי פוריות מתקדמים או ניתוחים מסוימים.

בעיות נוספות יכולות להיות פגיעה בחצוצרות, בעיות בצוואר הרחם או סיבה לא ברורה.

אבחון

תהליך האבחון מתחיל עם הבנת ההיסטוריה הרפואית של שני בני הזוג, כולל התלונות, הניתוחים בעבר וכל התערבויות רפואיות קודמות. הבנה מקיפה של התמודדותם עם קשיי ההיריון מכל הסוגים תורמת להבנה מלאה יותר על המציאות הרפואית שלהם.

בשלב זה, בדיקה גינקולוגית מדויקת ובדיקת אולטרסאונד, יחד עם בדיקות דם יכולה לתת מענה על נתוני הפוריות.  לעיתים יידרש גם בדיקת צילום רחם, היסטורקופיה, הערכה של הרזרבה השחלתית ובדיקת אולטרסאונד מקיפה כדי לקבלת תמונה מלאה. כך אנו מקבלים מידע מקיף על מציאות הרחם והשכבות הנפרשות בו.

נכון לכך, במקרים מסוימים יתקבל צורך לבדוק את רמות הרזרבה השחלתית, כחלק מההערכה הפוריות. לעיתים רחוקות יותר, עשוי להיות מומלץ לבצע לפרוסקופיה, ניתוח מתקדם המאפשר עיוות מקראי והערכה יסודית יותר של המערכת הרפואית.

טיפולי פוריות

טיפולי פוריות נעשה בהתאם לגיל המטופלת והממצאים שעולים  מהבדיקות. אישה הסובלת מחוסר ביוץ תקבל טיול הורמונלי, אישה שיש לה שרירן ברחם או פוליפ תעבור ניתוח היסטורסקופי וכדומה. טיפולי פוריות יכולים לכלול הפרייה חוץ גופית הנקראת I.V.F .

הקשיים בהם מתמודדים בני הזוג

ההתמודדות עם אתגרי פוריות דורשת הבנה רגשית מרובה ושיתוף פעולה אפקטיבי בין הזוג לבין צוות המטפל. במרכזי IVF, הבנה נרחבת של האתגרים והלחצים הרפואיים והרגשיים הקשורים לקרבה לטיפולי פוריות מהווה חלק בלתי נפרד מהתהליך.

הגעת הזוג לטיפול פוריות אינה רק קרבה רפואית, אלא חווייתית ורגשית גם. נכונות לשתף ולשאול שאלות, שיחה פתוחה ותמיכה ממקורות כמו חברים, משפחה ומקצועיים יכולים לשפר את החוויה ולהקל על עבר המסע להורות.

הגשמת החלום להורות עשויה להימשך ולדרוש התמודדות עם אתגרים. במהלך זה, חשוב להקנות כלים רגשיים ותמיכה מסביב, כדי לעזור לך ולזוגך לוודא שהמסע המרגש הזה מתבצע בהצלחה. ולכן ישנה חשיבות לליווי הצמוד של רופאת נשים צוות המרפאה בתהליך

הצוות הרפואי והמקצועי במרפאה ידוע במקצועיותו ובמומחיותו המוכחת. מרפאת הנשים בהרצליה נותנת חשיבות לפרטיות ובטיחות הלקוחות. היכולת לספק שירות אישי, פרטי ובטוח הופכת את החוויה הרפואית לנעימה ונוחה. מרפאת הנשים מצוידת בציוד רפואי מתקדם, המבטיח תוצאות מדויקות ומהירות טיפול.

המרפאה מציעה לקוחותיה תמיכה מקצועית והולמת, הכוללת ייעוץ אישי והדרכה לכל שלב בטיפול.

הרופאות שלנו

ד"ר אווה דדוש מומחית בגינקולוגיה ומיילדות, מעקב הריונות מיוחדים, סקירת מערכות

ד״ר אווה דדוש

מומחית בגינקולוגיה ומיילדות, מעקב הריונות מיוחדים, סקירת מערכות.

קרא עוד>>

ד"ר חגית קליגר רופאת נשים, מומחית בגינקולוגיה ובמיילדות

ד"ר חגית קליגר

רופאת נשים, מומחית בגינקולוגיה ובמיילדות

קרא עוד>>

מרפאת נשים במרכז דוד הרצליה מטפל: