טיפולי הזרעה

הזרעה היא אחת מהתהליכים המקובלים ביותר בטיפולי הפוריות המתבצעים כיום. כחלק מטיפולי פוריות הזרעה ידועה גם בשם  “הזרעה מלאכותית”, על מנת להגביר את הסיכויים להתרחשות ההרות. כאשר מדובר בהזרעה, מוחדר הזרע אל תוך הרחםה והעירוב בין הזרע לבין הביצית יתרחש שם.

אחת השיטות הנפוצות לביצוע הזרעה היא הזרעה תוך רחמית  IUI – Intra Uterine  Insemination.  השיטה הזו מתבצעת באמצעות החדרת הזרע לתוך הרחם באמצעות מכשיר המוביל את הזרע למקום הנכון וזאת במקביל לשחרור ביצית על ידי הרחם . תהליך זה יכול להיות מידי חודש במסגרת טיפול פוריות או לפי הצורך. אחד מהיתרונות המרכזיים של הזרעה תוך רחמית הוא כי מאפשר להגביר את כמות הזרע שמגיעה אל הביצית ולהקטין את מרחק הדרך שהזרע צריך לעבור על מנת להגיע אל הביצית ברחם. בחלק מהמקרים ניתן לבחור את  הזרעים המשובחים ביותר מתוך דגימת הזרע שסיפק הגבר.

הזרעה תוך רחמית היא בדרך כלל טיפול פשוט ובטוח, ולכן נחשבת לבחירה פופולרית בקרב טיפולי הפוריות. התהליך יכול להתבצע כאשר יש בעיה יחסית פשוטה בתפקוד הזרע, או במקרים של רחם נמוכה.

לצד היתרונות, כל טיפול יש לו גם חסרונות והזרעה תוך רחמית אינה יוצאת מכלל זה. יתרון ההזרעה תוך רחמית הוא שהתהליך יחסית פשוט ומהיר, אך ייתכן ולא יתקבלו תוצאות בכל הפעמים. בנוסף, הוא עשוי לא להיות מתאים לכל אישה או בני זוג, ולכן יש להתייעץ עם צוות רפואי כדי להבין את האפשרויות המתאימות ביותר למקרה הספציפי.

מתי יהיה שימוש בטיפולי הזרעה

ההזרעה המלאכותית מהווה פתרון יעיל ומוביל במגוון תרחישים פוריות. התהליך יכול להשיג הצלחה בהתמודדות עם בעיות פוריות שונות, באשר הן אצל הנשים והן אצל הגבר, ובעיקר במקרים שאינם נחשבים לחמורים במיוחד. בנוסף, ההזרעה משמשת במקרים של שימוש בתרומת זרע, כמו למשל זוגות חד מיניים או אישה המעוניינת בהקמת משפחה חד-הורית.

במקרים של ירידה באיכות הזרע בגברים, ההזרעה מספקת פתרון גם כאשר הזרע אינו עומד בסטנדרטים הנדרשים להפריה, כגון ספירת זרע נמוכה, תנועתיות חלשה או גורמים נוספים. במקרים של אנדומטריוזיס, שהוא מחלה כרונית בה תאים דומים לאלו של רירית הרחם מתפתחים מחוץ לרחם, ההזרעה יכולה להוות פתרון יעיל.

ההזרעה המלאכותית נעשית גם לנשים עם בעיות באיכות הביציות, בעיות בצוואר הרחם המקשות על מעבר תאי הזרע לחצוצרות, נשים הסובלות מאלרגיה לזרע, ובמקרים נוספים.

לעיתים, החלטה לבצע הזרעה מלאכותית יתקבל גם במקרים שבהם הבעיה הספציפית המובילה לקושי בהרות אינה ידועה, באמצעות מבחן התוצאה. כלומר, כאשר אין בעיות פוריות, אך אין סיבה מובנית ניכרת שמצוינת בבדיקות.

הזרעה תוך רחמית היא פעולה פופולרית בטיפולי הפוריות, אשר מציינת את ההחדרה של הזרע בתוך הרחם על מנת להגביר את הסיכויים להתרחשות ההרות. עם כל זאת, יש לזכור כי לכל טיפול יש יתרונות וחסרונות, ולכן יש להתייעץ עם צוות רפואי עומק לפני ביצוע הזרעה תוך רחמית.

עשה ואל תעשה לפני ביצוע הזרעה תוך רחמית

בדיקה מקיפה

נדרשת בדיקה מקיפה של המצב הרפואי של המטופל, הכוללת בדיקות של עבר והווה. יש לבדוק את איכות הביציות, צוואר הרחם, ובמקרים כמו אנדומטריוזיס, לבדוק שהרחם תקין ואין בעיות מבניות שעשויות להשפיע על תהליך ההרות.

תזמון נכון

תזמון נכון של ההזרעה הוא מפתח להצלחת התהליך. בדרך כלל, הזרעה יתבצע בתקופה של 36-24 שעות לאחר זיהוי עלייה ברמות הורמון המחלמן (LH) בגוף האישה. נשים שלא יגיעו לביוץ בצורה טבעית, יתכן ויהיו זקוקות לתרופות המעוררות ביוץ.

הימנע מתרופות מעודדות ביוץ

נעדיף להימנע משילוב תרופות מעודדות ביוץ, בשל סיכונן הגבוה להריון מרובה עוברים.

טיפול לאנדומטריוזיס

נשים הסובלות מאנדומטריוזיס עשויות להידרש לטיפול תרופתי לפני הטיפול עצמו, כדי להגדיל את סיכויי ההצלחה.

בדיקת הזרע

דגימת הזרע צריכה לעבור את תהליך הבדיקה במוסד רפואי מוסמך, כדי להבטיח שהזרע יפעל על פי כל ההסכמים וההנחיות הרפואיות.

הבחירה בהזרעה תוך רחמית תלויה במגוון גורמים, צוות רפואי מומחה  הוא שיקבע כדי להבטיח את ההתאמה המיטבית למצב הספציפי של כל זוג.

הזרעה תוך רחמית – התהליך

בתהליך של הזרעה תוך רחמית יש צורך בתזמון מדויק בין ההזרעה לביוץ. הזרעה יכולה להתבצע בהתאם למעקב אחר הביוץ הטבעי של האישה, ודרושים נתונים כמו חום השחר, מעקב אחר זקיקים, ובדיקות דם ושתן כדי לקבוע את מועד הביוץ.

כמו כן, הזרעה תוכל להתבצע במסגרת טיפולי פוריות בהם ניתן להעניק טיפול הורמונלי להגדלת הזקיקים המבשילים והמבייצים. במהלך טיפולים אלו, מתחילים להשתמש בזריקה שמטרתה לגרום לביוץ של הזקיק או הזקיקים  ולאפשר זמן טוב יותר להזרעה. זריקה זו יכולה להתבצע גם כחלק מהזרעה תוך רחמית במחזור הטבעי.

ביום ההזרעה, הגבר יספק זרע בכלי מיוחד, והזרע יתועד למעבדה לתהליך השבחה. במהלך זה, משטחים את הזרע ומפרידים בין תאי הזרע לנוזל הזרע. תאי הזרע האיכותיים והתקינים נפרדים מהדגימה, ומועברים לתוך קטטר בעל צינור ארוך המשתרע עד לרחם האישה. שם, התאים מוזרקים ישירות לרחם מספר שעות לאחר מועד הביוץ, והזרעה נעשית ללא הרדמה.

הזרעה מוצלחת תלויה במגוון גורמים כמו איכות הזרע, איכות הביצית, וגיל האישה. גיל האישה נחשב כגורם משפיע ביותר על הצלחת הטיפולים, ולכן חשוב לבחור ברופאת פוריות מיומנת שתכוון את הזוג לפי הצרכים הספציפיים שלו. חשוב גם לקחת בחשבון שגיל 35 ומעלה עשוי להשפיע על פוריות האישה, ושאחרי גיל 40 יש ירידה משמעותית בסיכויי ההרות. מומלץ להתייעץ עם רופאת נשים מומחית שתספק הכוונה מקצועית ותענה על כל שאלה, וכן לבצע את הטיפולים בקפידה במערכת רפואית מתקדמת.

מהם אחוזי ההצלחה של טיפולי הזרעה?

בתהליך של הזרעה, אחוזי ההצלחה מתקבלים בהתאם למגוון גורמים שמשפיעים על התוצאות, כגון הסיבות לביצוע הטיפול, גיל האישה, ותוכניות הטיפול המותאמות אישית. למרות שאי אפשר לקבוע כלליות לגבי אחוזי ההצלחה, ניתן להעריך את הסיכויים בקרב נשים צעירות כ-15% למחזור טיפול, וככל שהגיל עולה יש ירידה באחוזי ההצלחה.

לרוב, הרופאים ימליצו על הפסקת הניסיון לאחר מספר כישלונות, שכן לא תמיד ההצלחה מתרחשת במהירות. נהלים רפואיים רבים מציינים כי ישנם כ-6-3 מחזורי הזרעה כמספר מקסימלי של ניסיונות לרוב, ולאחר כפריטה, הם יכולים להציע אלטרנטיבות כמו הפריה חוץ גופית.

עם התקדמות בטכנולוגיה רפואית, ועם הבנת יותר מעמיקה של פרטי האישה והאיש והסיבות לאומנם אחוזי ההצלחה יכולים להיות נמוכים כתוצאה מתקופות שונות בחייהם, כך גם יש המצליחים להשיג הצלחה מרשימה גם לאחר מספר ניסיונות.

 

 

 

גניקולוגיה כללית

בדיקות PAP

אולטראסאונד

מרפאת נשים לנערות

בדיקות PAP

סקירת מערכות ראשונה

סקירת מערכות שניה

אולטראסאונד

מעקב הריון

גיל המעבר

 

בדיקות וליווי הריון

סקירת מערכות מורחבת

אולטראסאונד

טרטולוגיה

 בדיקת שקיפות עורפית

מרפאת פיריון

טיפולי I.V.F

 

הרופאות שלנו

ד"ר קטי שלוש רופאת נשים ופריון מומחית בגניקולוגיה ומיילדות

ד״ר קטי שלוש

רופאת נשים ופריון מומחית בגניקולוגיה ומיילדות

קרא עוד>>

ד"ר אווה דדוש מומחית בגינקולוגיה ומיילדות, מעקב הריונות מיוחדים, סקירת מערכות

ד״ר אווה דדוש

מומחית בגינקולוגיה ומיילדות, מעקב הריונות מיוחדים, סקירת מערכות/

קרא עוד>>

ד"ר חגית קליגר רופאת נשים, מומחית בגינקולוגיה ובמיילדות

ד"ר חגית קליגר

רופאת נשים, מומחית בגינקולוגיה ובמיילדות

קרא עוד>>

מרפאת נשים במרכז דוד הרצליה מטפל: