התקן תוך רחמי


התקן התוך רחמי הוא אמצעי מניעה חדשני המותקן בחלל הרחם למניעת היריון. התקן יעיל במיוחד, ובדרך כלל מסייע במניעת הריון ב-99% מהמקרים. זו יעילות גבוהה במיוחד הנובעת מכך שמדובר באמצעי הפיך ברגע הוצאת ההתקן.. באמצעות התקן זה, מפריש אל הרחם חומרים המסייעים במניעת היריון. ההתקן מונע היריון אך אינו מגן מפני הדבקה במחלות המועברות בעת קיום יחסי מין. ישנם שני סוגים עיקריים של התקן תוך רחמי: התקן הורמונלי והתקן לא הורמונלי.

התקן תוך רחמי הורמונלי

 התקן תוך רחמי הורמונלי משחרר הורמון בשם הפרוגסטרון לחלל הרחם.  הורמון זה מעבה אתרירית צוואר הרחם המקשה על חדירת הזרע ובמקביל לא מאפשר לרירית הרחם להתפתח ובכ מונע השתרשות הביצית ברירית הרחם. רוב הנשים ממשיכו לבייץ ומקבלות ווסת אך חלק קטן מהנשים עם התקן הורמונלי אינן מבייצות או מקבלות ווסת.

התקן תוך רחמי נחושת

ההתקן מותקן ונכנס לחלל ומשחרר יוני נחושת המשנים את רירת צוואר הרחם. יוני המחושת מקשים על תאי הזרע לשרוד ברחם ולהגיע אל הביצית.  כתוצאה משינוי רירית הרחם, ישנו קושי של הביצית המופרית להשתרש ברחם.

כדי להבטיח תוצאה טובה ולאכוף את הפעולה הרצויה, חשוב לקבוע את משך פעולת ההתקן בהתאם לצורך של המטופלת בסיום תקופת ההתקנה, אפשר לבצע ניתור והוצאת התקן בצורה יחסית פשוטה וללא תחושת חוסר נעימות.

מכיוון שהתקן התוך רחמי הוא פתרון יחיד, יש להתיעץ עם מומחה פריון לקביעת ההתקן המתאים ביותר ולהתאים את הפעולה שלו לצרכים הפרטיים של המשתמשת.

 

הכנסת התקן תוך רחמי לרחם

הליך הפרוצדורה כולל הכנסת ספקולום לנרתיק ובדיקה של גודל הרחם ומיקומו ובדיקה של צוואר הרחם. במדיה וצוואר הרחם צר תקבל האישה תרופה המסייעת בפתיחת צוואר הרחם לפני החדרת ההתקן.

לאחר מכן יחטא את צוואר הרחם ודרך פתח צוואר הרחם יחדיר את ההתקן לרחם. החדרת ההתקן תהיה ביום החמישי של הווסת. מאחר שצוואר הרחם עדיין רחב. לאחר החדרת ההתקן יישאר חוט בנרתיק הרחם, שבאמצעותו יהיה ניתן בעתיד לשלוף את ההתקן בהתאם לצורך.

למרות שמדובר בפרוצדורה יחסית פשוטה, היא מלווה במעט חוסר נעימות או כאב קצר למשך זמן קצר. ברוב המקרים, הפרוצדורה לא מצריכה הרדמה.

לאחר הכנסת ההתקן

לאחר הכנסת ההתקן מומלץ לא לנהל יחסי מין או לאונן, יש להימנע מכניסה לג'קוזי או בריכה. יתכן תחושת כאב הדומה לכאבי  המחזור במהלך מספר ימים, וצפוי הפרשות במשך מספר שבועות.

בנוסף, יתכן שינוי בזמן הווסת או בדימום הווסתי, ממה שהאישה היתה רגילה לו. במידה ויש הפרשות המלוות בריח רע או כאבי מחזור חזקים, חום גבוה, יש לגשת לרופאת נשים לבדיקה שלא התפתח זיהום. לאחר שלושה שבועות יש להגיע לביקורת אצל רופאת הנשים.

מי לא יכולה להשתמש בהתקן תוך רחמי?

דימום נרתיקי שאינו מוסבר

נשים עם הפרעות ברחם כגון שרירונים, זיהום באגן או מלות דלקתית של האגן

דימום נרתיקי לא מוסבר

סרטן צוואר הרחם או סרטן החרם

סרטן השד

חשוב לידע את רופאת הנשים במקרים הבאים:

ילדה לאחרונה,

סובלת ממיגרנות

סובלת מסכרת או יתר לחץ דם

היסטוריה של התקף לב או מחלות לב

נטילת תרופות ותרופות ללא מרשם רופא כגון תוספים, מוצרים טבעיים וכדומה

סכנות הכרוכות בהתקן תוך רחמי

לעיתים נדירות ההתקן יכול לגרום לניקוב הרחם או שבעת הכנסת ההתקן מתפתח זיהום בחלל הרחם. חשוב לטפל  מאחר שזיהום שלא מטופל עלול בעתיד לגרום לקושי בקליטת היריון.

סכנה נוספת הוא קליטת היריון מחוץ לרחם. לרוב בחצוצרה.

הרופאות שלנו

ד"ר קטי שלוש רופאת נשים ופריון מומחית בגניקולוגיה ומיילדות

ד״ר קטי שלוש

רופאת נשים ופריון מומחית בגניקולוגיה ומיילדות

קרא עוד>>

ד"ר אווה דדוש מומחית בגינקולוגיה ומיילדות, מעקב הריונות מיוחדים, סקירת מערכות

ד״ר אווה דדוש

מומחית בגינקולוגיה ומיילדות, מעקב הריונות מיוחדים, סקירת מערכות/

קרא עוד>>

ד"ר חגית קליגר רופאת נשים, מומחית בגינקולוגיה ובמיילדות

ד"ר חגית קליגר

רופאת נשים, מומחית בגינקולוגיה ובמיילדות

קרא עוד>>

מרפאת נשים במרכז דוד הרצליה מטפל:

גניקולוגיה כללית

בדיקות PAP

אולטראסאונד

מרפאת נשים לנערות

בדיקות PAP

סקירת מערכות ראשונה

סקירת מערכות שניה

אולטראסאונד

מעקב הריון

גיל המעבר

 

בדיקות וליווי הריון

סקירת מערכות מורחבת

אולטראסאונד

טרטולוגיה

 בדיקת שקיפות עורפית

מרפאת פיריון

טיפולי I.V.F