הערכת התפתחות

ההתרגשות של הולדת תינוק היא התרגשות שלא ניתן לתאר, החיוך הראשון, המבט הראשון, כל ילד הוא יחודי וההתפתחות שלו שונה מכל ילד אחר. גורמים רבים משפיעים על התפתחות התינוק, החל מהביולוגיה שלו, המזג של התינוק, התגובה של ההורים לצרכיו, המשפחה, הסביבה ועוד.

תינוקות מרגע היוולדם עוברים בטיפת חלב הערכת התפתחות לשם בדיקת התפתחות תקינה בהתאם לטווח רחב מבחינת רצף פעולות שהתינוק לומד בשנה הראשונה של חייו, ובהתאם להתפתחות האופיינית לו. ההנחה היא שלא כל הילדים באותו קצב התפתחות או משיגים את אבני הדרך באותו הזמן.

ייעוץ והדרכה להתפתחות תקינה ואופיינית לגיל בעלת חשיבות גבוה למעקב ולאיתור גורמי הסיכון התפתחותיים של תינוקות וילדים, שהתפתחותם אינה מתרחשת בטווח הזמן המצופה לגיל. אבחון וטיפול מוקדמים יתרמו לקידום התפתחותו של התינוק, לקראת משימותיו העתידיות.

הערכת ההתפתחות מתחילה בחודשים הראשונים של התינוק וממשיכה בכל שלב התפתחותי ובכל גיל. ההערכה מתבצעת באמצעות ראיון עם ההורה, בדיקת מדדי התפתחות של התינוק, לצד תצפית בעת ביצוע ההערכה והתרשמות מהקשר הורה – תינוק. הערכת התפתחות תעשה גם בגיל שנתיים ובגיל שלוש, שבהם יבדקו גם התפתחות של תקשורת עם ילדים אחרים ויידרש שאלון של הגננת.

המשתנים הנבדקים כוללים אבני דרך התפתחותיים מגוונים: מוטוריקה עדינה, מוטוריקה גסה, תקשורת, שפה ותחום רגשי – חברתי.  כלי עזר נבנו בצורת טבלאות לרישום מובנה של "התפתחות הילד מלידה עד גיל שש שנים", המכונות "מדרגות ההתפתחות". לפי רישום זה מדרגות התפתחות מעודכנות, על סמך מאגר המידע המצטבר מרישומי משרד הבריאות של הערכות התפתחות במהלך השנים, כלל הערכות התפתחות בתחנות טיפת חלב. למדדים אילו נוספו מספר מדדים חדשים במטרה להאיר על ההתפתחות הרגשית, חברתית, התקשורת הבין אישית, המשחק והמשחקיות.

הערכת התפתחות  – לגלות בזמן

כל ילד מתפתח בקצב אחר אבל ישנם מקרים בהם הילד מתפתח קצת אחרי כולם, והדבר מעיד על קצב איטי יותר או  שאינו בשל מספיק מבחינה רגשית ביחס לבני גילו. בבית הספר הילד מתקשה בלימודים או שיש לו הפרעת קשב, קשיי למידה וקושי רגשי. כל אלה מגדירים את הילד כבעל בעיות התפתחותיות או עיכוב התפתחותי בשפה המקצועית.

קושי התפתחותי יכול לבוא לידי ביטוי בצורות רבות ובכל גיל, עם זאת לא כל עיכוב בהתפתחות יעיד על בעיה. מאחר שכל ילד יש יכולת מבחינה פיזיולוגית, רגשית או קוגניטיבית אישית שלו ואין התפתחות אחידה.

 

ד"ר מירה גינזברג

נוירולוגית ילדים

עיכוב התפתחותי

הגיל הרך

בגילאי 0 עד 15 חודשים תינוקות מתחילים את הקשר עם העולם, החל מחיוך ולזהות את ההורה ועד התהפכות, הליכה ודיבור. בשלב מוקדם התינוק יהיה במעכב של טיפת לב, בשלב זה אחות טיפת חלב תעקוב אחר ההתפתחות המוטורית הגסה ועדינה, השפה, התקשורת ועוד. בגיל מוקדם עלולות להתגלות עיכובים התפתחותיים משמעותיים וגם בעיות שונות בהתפתחות. אם יש חשד חשוב לבדוק ולאבחן בהקדם האפשרי. החשיבות של אבחון מוקדם וטיפול מתאים יכולים לעזור לתינוק להתגבר על הקושי או ללמוד להתמודד עם הבעיה בצורה טובה יותר. ישנן מגוון רחב של בעיות התפתחותיות שניתן כבר לאבחן בגיל מוקדם, בין היתר בעיות שונות מהקשת האוטיסטית.

גיל 2 – 5

בגילאים אלו הילד לומד לרוץ, לשחק משחק משותף, לנהל שיחה עם החברים. להתאמן על מוטוריקה עדינה וגסה. גם בשלב זה ניתן יהיה לזהות קשיים שלא התגלו בשנתיים הראשונות, כמו תקשורת. בשלב זה ניתן לבחון את התקשורת של הילדים ובמידה ומתגלה קושי התפתחותי, כגון קושי שפתי או במוטוריקה חשוב לטפל על מנת לסוגר פערים.

גילאי ביה"ס היסודי

בגילאים 6 עד 11, בניגוד לגן ששם היה משחק חופשי בעיקר, בגילאי בית הספר נדרשים הילדים לשבת וללמוד. גם בגיל זה ממשיכה ההתפתחות החברתית של הילדים והקשרים עם הסביבה נעשים הדוקים יותר. בגילאים אלו עלולות להתגלות בעיות שונות בהתפתחות, בעיקר בתהליך הלמידה. לקויות למידה הינו שכיח למדי בגילאים אלו וילדים רבים מאובחנים בהפרעות קשב וריכוז, דיסלקציות למינהן בדיסלקציה ודיסגרפיה. לבעיות אלו מגוון רחב של טיפולים, שיכולים להבטיח כי הילדים יתמודדו היטב עם הבעיות השונות.

גיל ההתבגרות

בגילאים 12-15 עוברים על הילדים שינויים פיזיולוגיים רבים, בשל שינויים הורמונליים  שגורמים בתורם לשינויים התנהגותיים שונים, מצבי רוח, דיכאון הם חלק מהבעיות שעלולות להתעורר בגיל זה.  זהו תהליך נורמלי לחלוטין, שכל ילד עובר, וכל שעל ההורים לעשות הוא להיות קשובים לילדיהם ולפתוח עיניים לסימני האזהרה השונים.

אבחון וטיפול בעיות בהתפתחות הילד

חשוב לאבחן את הבעיות השונות בהקדם האפשרי  כאשר עולה חשד שיש בעיה כלשהי וזאת במטרה להעניק את הטיפול הטוב ביותר. קיימות דרכים רבות לאבחן בעיות אלו אבחון התפתחותי, אבחונים פסיכו דידקטים, אבחון הפרעות קשב , פסיכו-דידקטיים, ועוד. בין דרכי הטיפול הקיימות לבעיות השונות תוכלו להיעזר  באנשי מקצוע שונים ושיטות שונות לטיפולים פסיכולוגים, קלינאי תקשורת, הוראה מתקנת, טיפול רגשי ועוד מגוון רחב של טיפולים שונים.

רופאת נשים גניקולוגיה מעקב הריון