גלאוקומה

גלאוקומה היא מחלה שפוגעת בעצב הראייה לרוב היא נגרמת מעלייה בלחץ תוך עיני, אי טיפול עלול להוביל לעיוורון.  עצב הראיה הוא האחראי להעברת התמונה העברת המידע מן העין אל עבר המוח, ממוקם בחלק האחורי של העין.  גלאוקומה מכונה גם "ה גנב השקט של הראייה" מאחר שרוב החולים לא ירגישו בדבר עד לשלב מתקדם של המחלה, שבהם עצב הראייה ושדה הראייה נהרסים חשוב לזכור, בשלבים הראשונים של המחלה אין סימפטומים, ולכן ישנה חשיבות לאבחון וטיפול מוקדמים שיכולים לעצור את התהליך ההרסני כבר בשלבים המוקדמים של המחלה. חשוב לבצע בדיקות תקופתיות לאיתור המחלה בזמן. מומלץ לעבור בדיקות עיניים תקופתיות, במיוחד מגיל 40, כך שניתן לזהות ולטפל בגלאוקומה בשלבים מוקדמים לפני שהיא גורמת נזק רב יותר.

 סוגי גלוקומה

ניתן למצוא מספר סוגים עיקריים של גלאוקומה והסוג נקבע בהתאם למצב זווית העין, בו נמצא תעלת הניקוז בעין הממוקם בין הקרנית לקשתית.

 

גלאוקומה פתוחת זווית ראשונית

זווית העין נראית פתוחה אך אינה מתפקדת במלואה, ולכן הלחץ התוך-עיני עולה ופוגע בעצב הראייה בהדרגה, הו הסוג השכיח ביותר.

זווית גם נראית פתוחה בבדיקה, ולכן יש קושי באבחנה. אנשים הסובלים מגלאוקומה פתוחת זווית י  יראו שהשדה ההיקפי פגום והמרכזי תקין.

לגלאוקומה פתוחה יש שני תתי סוג נוספים:

גלאוקומה רחבת זווית עם לחץ תוך עיני מוגבר

גלאוקומה רחבת זווית עם לחץ תוך עיני נורמלי

גלאוקומה סגורת זווית

נגרמת כתוצאה מחוסר שיווי משקל בין הייצור וניקוז הנוזל התוך עיני. המתבטא בירידה חדה בראייה, כאבים עזים, רגישות גדולה לאור, בחילות, ראיית ברקים, ירידה חדה בראייה, האירוע לרוב מהיר וחד צדדי.

גלוקומה מולדת

בגלאוקומה מולדת יש עליית לחץ משנית לפגם בהתפתחות של מבנה העין

 

 

ד"ר חטיב נור

רופא עיניים

תסמינים

גלאוקומה רחבת זווית נקראת גם "הגנב השקט של הראייה", מאחר שהיא ללא תסמינים בשלבים המוקדמים של המחלה. וכאשר מופיעים התסמינים זהו מצב מתקדם של המחלה. ברוב המקרים, הגלאוקומה רחבת זווית מתפתחת לאט ובצורה בלתי נראית לעין,

תסמיני הגלאוקומה צרת זווית עשויים להיות מעט מתונים בהתחלה, כגון ראייה מעט מטושטשת שמתרחשת מדי פעם ומתמשכת לזמן קצר. תסמינים חמורים יותר עשויים לכלול ראייה מטושטשת לאורך זמן ארוך יותר, כאבים מסביב לעין, עיניים אדומות, הילות מסביב לנקודות אור חזקות, ואף בחילה והקאות.

במקרים של גלאוקומה מולדת, התסמינים עשויים לכלול עיניים מימיות ורגישות יתר לאור, שקשה להבחין בהם. יתכן גם כי התינוק ישפשף את עיניו תדיר יותר מהרגיל, יחזיק את עיניו עצומות  לפרקי זמן ממושכים או יסבול מפזילה.

במידה ומופיעים כתמים שחורים בשדה הראייה, או שאתם חשים בעיות ראייה שונות כגון טשטוש ראיה מתמשך, כאבים באזור העיניים, רגישות לאור, הבזקים בעיניים, בחילות חשוב לפנות אל רופא עיניים לבדיקה. אנשים שיש להם היסטוריה משפחתית  של גלאוקומה, חולי וסכרת ואנשים בגילאים 70 ומעלה, מומלץ לגשת לרופא עיניים לבדיקות שגרתיות בהתאם להוראות הרופא.

 

ד"ר חטיב נור

נוירולוגית ילדים

 

אבחון וטיפול

ההמלצה להגיע אל רופא עיניים לשם בדיקות החל מגיל 40 לפחות אחת לשנה. במקרה שיש תסמינים, הרופא ישאל לגבי התסמינים  ויבצע בדיקת עיניים מקיפה. במידה והרופא המטפל יחשוד במצב של גלאוקומה, ובהתאם לרמת התקדמות המחלה יתן טיפול תרופתי המכוון להפחתת ייצור הנוזלים בעין ולשיפור ניקוזם במטרה להורדת הלחץ התוך עיני ושמירה על רמת לחץ מאוזנת. טיפול נוסף הוא ניתוח או לייזר בהתאם לחומרת המחלה.

הטיפול בסוג זה מכוון להורדת הלחץ התוך-עיני ושמירה על רמת לחץ מאוזנת לאורך שנים. זאת באמצעות תרופות (טיפות לעין או כדורים לבליעה), שבעיקר מפחיתות את ייצור הנוזלים בעין או משפרות את ניקוזם, לייזר או ניתוח, בהתאם לשלב המחלה וחומרתה.

גלאוקומה