אמצעי מניעה

כיום ישנם סוגים שונים של אמצעי מניעה לכניסה להיריון. מעבר למטרה למנוע היריון ישנם אמצעי מניעה שמטרתם להגן גם מפני הידבקות במחלות מין.  במין שאינו בטוח ההמלצה היא להשתמש בקונדום למניעת היריון ולמניעה של הדבקות במחלות מין כגון : הרפס, סיפיליס, זיבה, כלמידיה,  ואיידס. ולמעשה רוב אמצעי המניעה שקיימים כיום הם אמצעי למניעת היריון. מחלות מיניות ניתן לזהות מוקדם על ידי מומחים רפואיים, כמו רופא עור ומין, רופא נשים או אורולוג. כמו כן, ביצוע בדיקות מחלות מין, בדיקות דם ובדיקת איידס יכול להביא לזיהוי מוקדם ולטיפול

ניתן כיום לחלק את אמצעי המניעה לשני סוגים: הורמונליים ולא הורמונליים.

אמצעי מניעה הורמונליים

אמצעי מניעה הורמונליים כלולים

גלולות – מונעות את הביוץ על ידי שינוי ברירית הרחם המונע את קליטת העובר ברחם.

מדבקות פרוגרסטרון –  מדבקה המודבקת לעור ומשחררת מינונים נמוכים של ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון לתוך מערכת הדם דרך העור.

זריקת פרוגרסטון – מכילה הורמונים המוחדרים לגוף באמצעות הזרקה, ומאפשרים מניעת הריון לתקופה של עד שלושה חודשים. 

ספוגית –  עשויה מקצף פולי.אוריתן רך, ספוגה בקוטלי זרע ומגיעה בגודל אחד שמתאים מעצמו לכל אישה

טבעת ויגנלית – טבעת גמישה, שקופה בקוטר 54 מ"מ המוחדרת לנרתיק על ידי האישה המכילה הורמונים (אסטרוגן ופרוגסטרון) במינון נמוך יחסית.

התקן תוך רחמי משולב הורמונים – אמצעי מניעה בצורת T שמוחדר לחלל הרחם על ידי רופאת נשים ומספק הגנה מהריון במשך תקופה שמתרחשת בין חמש לעשר שנים, תלוי בסוג התקן.

 

רופאת עור ומין

 

 

אמצעי מניעה לא הורמונליים

אמצעי מניעה לא הורמונליים כלולים

דיאפגרמה – אמצעי מניעה בצורת כיפה העשויה מסיליקון רפואי המוחדרת לנרתיק האישה לפני קיום יחסי מין בשילוב עם קוטל זרע ומונעת את הכניסה של הזרע ..

קונדום נשי – מוכנס לתוך הנרתיק לפני קיום יחסי מין והוא אחד מהאמצעים למניעת היריון והיעילים ביותר מפני הידבקות במחלות מין כמו איידס.

התקן תוך רחמי לא הומונלי – אמצעי מניעה בצורת T עשוי מנחושת שמוחדר לחלל הרחם על ידי רופאת נשים ומספק הגנה מהריון.

איך לבחור אמצעי מניעה?

לכל אחד מאמצעי המניעה ישנם יתרונות וחסרונות. והבחירה תעשה בהתאם להרגלי המים, מצב בריאותי אורח חיים ותופעות לוואי. חשוב ללמוד על כל סוג אמצעי מניעה ומהי רמת הבטיחות שלו, ניתן למצוא אמצעי מניעה בעלת רמת בטיחות גבוהה כמו מדבקה או התקן תוך רחמי ולעומת דיאפרגמה שנחשבים פחות בטוחים.

אמצעי מניעה