אולטרסאונד מיילדותי

אולטרסאונד מיילדותי

כל אישה בהריון עוברת במהלך ההריון סדרת בדיקות אולטרסאונד מיילדותי. מהן הבדיקות הללו? האם כל הנשים צריכות לעבור אותם? הכנו עבורך מאמר הסוקר את הבדיקות הנעשות  במהלך ההריון.

מהו אולטרסאונד מיילדותי

אולטרסאונד מיילדותי הוא סדרת בדיקות המתבצעות במהלך ההריון על ידי גניקולוגית המומחית לאולטרסאונד מיילדותי. מטרת הבדיקות לבחון את התפתחות העובר ברחם, התפתחות איבריו השונים, בדיקת מי שפיר, בדיקות צוואר הרחם ומבנה העובר. מטרת בדיקות האולטרסאונד הוא לשלול מומים עובריים שונים. ובמידה ויש חשד כלשהו, יש להעמיק את הבירור על ידי מעקב רופא ולהגיע להחלטות לגבי המשך ההריון בהתאם לממצאים.

מה כוללות בדיקות אולטרסאונד המיילדותי?

בדיקות אולטרסאונד מיילדתי הן בדיקות מעקב שגרתיות המבוצעות במהלך ההריון, הבדיקות כוללות שקיפות עורפית, חלבון עוברי, סקירת מערכות ראשונה וקירת מערכות שניה. במידה וההריון תקין יהיה מעקב אחר מדדי הגדילה של העובר.

בהריון שיש חשד כלשהו או שהבדיקות השגרתיות העלו ממצא חריג יבוצעו בדיקות אולטראסאונד מיוחדות שמטרתם לבדוק לעומק את הממצאים או החשדות.

בשלבים הראשונים של ההריון הבדיקה תתבצע בגישה הווגינלית ובחלק השני של ההריון הבדיקה מתבצעת בגישה הבטנית.

בדיקת אולטרסאונד גניקולוגי

בדיקות אולטראונד גניקולוגי מתבצע בכל אישה במהלך חייה במעקב אחר תקינות הרחם וצוואר הרחם. בדיקות אלו מטרתן לבדוק שאין בעיות גניקולוגיות שונות כגון רחם שריריני, בעיות פוריות, אבחון הריון מחוץ לרחם וסיכונים להתפתחות מחלת הסרטן בעיות במחזור החודשי , ציסטות שחלתיות ועוד. אולטרסאונד גניקולוגי מתמקד במערכות הגניקולוגיות של האישה בכל גיל. בעוד אולטראונד מיילדותי מתמקד בעובר בזמן ההריון.


בדיקות אולטרסאונד מיילדותי שגרתיות

במהלך ההריון האישה תבצע מספר בדיקות במטרה לעקוב אחר התפתחות ההריון והעובר.

אולטרסאונד מיילדתי בשבועות הראשונים

בתחילת ההריון ההדמיה הראשונה מבוצעת בשבוע השישי עד לשבוע העשיר4י. לרוב הבדיקה כוללת את אישור ההריון, בו יזהה הרופא את שק ההריון, מיקום השק, מספר העוברים, תקינות הדופק של העור וכמות מי השפיר. לרוב הבדיקה נעשית בגישה הווגינלית על ידי רופאת נשים.

אולטרסאונד מיילדתי שקיפות עורפית

במהלך שבוע 11 -13 נעשית בדיקה שקיפות עורפית. בדיקה זו בודקת א העובדי של פס הנוזל הנמצא בעורף העובר, במטרה לשלול תסמונת דאון או הפרעות כרומוזוליות שונות בעובר. הבדיקה יכולה לתת אינדיקציה ראשונית ובמידה ויש חשד יהיה צורך בבדיקות נוספות, בבדיקה ניתן ל גלות כ- 60% מהעוברים הנושאים תסמונת דאון. בבדיקה בודקים את הנוזל בעורף ככל שהרוחב הפס עבה יותר, כך עולה החשד לתסמונת דאון. הבדיקה לרוב מבוצעת בשיטה הווגינלית או הבטנית בהתאם להחלטת הרופא הגניקולוג, המתחשב בפרמטרים שונים של כגון, מקיום שק ההריון וגיל ההריון.

אולטרסאונד מיילדותי סקירת מערכות מוקדמת

בשבועות 14- 16 יתבצע שסקירת מערכות מוקדמת במטרה לבחון את תקינותם של מערכות גופו ואברי העובר. אולטראסונד מיילדתי יבדקו האם יש מומים בעובר ובמידה וקיימים יעבור העובר מספר בדיקות למעקב וההחלטה להפסקת הריון. הבדיקה מבוצעת בגישה הוגנלת והבטנית בהתאם להחלטת הרופאה הגניקולוגית המומחית לאולטרסאונד.

אולטרסאונד מיילדתי סיקרת מערכות מאוחרת

בשבועות 20-24 נערכת בדיקת אולטרסאונד נוספת, זו בדיקה מקיפה המבוצעת על ידי גניקולוגית מומחית מטרת הבדיקה לבדוק את התפתחות המערכות בגופו של העובר וגילוי מומים שלא נראו בסקירה המוקדמת, בעיקר במוח ובלב ומומים התפתחותיים קלים. בבדיקה מבוצעת הערכת משקל של העובר, בדיקת אורכו, בדיקת היקף המוח ובדיקה של צוואר הרחם לניבוי אפשרות ללידה מוקדמת. בדיקת סקירת מערכות מאוחרת נעשית בגישה הבטנית.

אולטרסאונד מיילדתי טרימסטר שלישי

לאחר שבוע 30 מבוצע בדיקת אולטראסונד טריסמטר שלישי. לבחינת תקינות העובר ובדיקה חוזרת של הכליות של העובר, הלב והמוח. בנוסף נבדק משקל העובר, מערכות הגוף של העובר, כמות מי השפיר ומומים העלולים להתפתח בחלקו השלישי של ההריון. בבדיקה ניבחנת המנח של העובר, מיקום השליה ואורך צוואר הרחם לקראת הלידה. בבדיקה זו נערכת בגישה הבטנית ובשל גודלו של העובר לעיתים אין אפשרות לסקור א כל האיברים ולהתרשם ממבנה גוף העובר.

בדיקות אולטראונד מיילדתי מיוחדות

לצד הבדיקות השגרתיות יתכן שתופנה האישה לבצע בדיקות אולטראסונד מיילדותי בשל שד המתעורר במהלך הבדיקות.

אולטראסונד מיילדתי למעקב אחר גדילה של העובר

מעקב גדילה נעשה בכל אחת מבדיקות אולטרסאונד מיילדתי, אך במקרה שיש חשד שהעובר קטן לגילו ואינו מתפתח בהתאם לשבועות ההריון , יעשה מעקב אחר גדילה של העובר נעשה הערכות משקל ובדיקת זרימת הדם לחבל הטבור, כמות מי שפיר, נבדקים איברים אחרים של העובר ונבדקת תנועתיות של העובר ותנועות הנשימה.

אולטרסאונד מיילדתי לסקירת מערכות מכוונת

אולטרסאונד מיילדתי נערך בכל שלבי ההיריון אך בצידה ויש חשד כלשהו, של חשד למום או בעיה התפתחותית בעובר, תשלח האישה לבדיקות נוספות הכוללות סקירת מערכות מכוונת המתמקדת במערכת של העובר או בריבר מסוים, לבדיקה מעמיקה, על ידי רופא נשים מומחה. הבדיקה תעשה בשיטה הווגינלית או בשיטה הבטנית בהתאם להחלטת הרופא.

איתור אנמיה עוברית

איתור אנמיה עוברית נעשית בבדיקת אולטרסאונד שמטרתו לבחון את זרימת הדם בעורקי המוח של העבור. במידה ושי אנמיה כתוצאה מהמצאות נוגדנים לסוגי דם מסוימים או מזיהומים.

אולטרסאונד אקו לב עובר

בדיקת אולטרסאונד בדיקת אקו לב הינה בדיקה המתמקדת בלב העובר, הבדיקה כוללת בחינת תפקוד הלב ומבנה במקרים שיש חשד למום בלב באחת מהסריקות המערכות שנעשו על ידי גניקולוגית.

בדיקת אולטראסונד מיילדות דופלר כלי דם

במידה ויש חשד בקצב הגדילה או חשד למיעוט מי שפיר יעשה בדיקת אולטרסאונד מיילדותי דופלר כלי דם הבודק את הערכת זרימת דם בכלי הדם ש העובר. בדיקות אלו מערכות בהתייעצות עם מומחים כגון נוירולוג ילדים, נפרולוג ילדים וקרדיולוג ילדים.

אולטרסאוד למעקב לנשים עם יתר לחץ דם

נשים הסובלות מיתר לחץ דם יהיו במעקב מיוחד ובדיקות אולטרסאונד מיילדותי השל החשש העובר יהיה בסיכון מבחינת מיעוט מי שפיר וקצב גדילה תקין. במהלך ההריון האישה תהיה במעקב אחר התפתחות העובר ובדיקת זרימת הדם בעורקיו. הגניקולוג יחליט אם יש צורך בזירוז לידה בהתאם לממצאים.

אולטרסאונד מיילדותי למעקב הריון מרובה עוברים

בדיקות אולטרסאונד מיילדותי נעשות לצורך מעקב גדילה ושלילת מומים ובעיות האופייניות להריון של תאומים או מספר עוברים גדול יותר.

מרפאת נשים אולטרסאונד מיילדותי

במרכז רפואי דוד עובדות רופאות גניקולוגיות מנוסות המתמחות בתחום האולטרסאונד מיידלותי. במרפאה ציוד מתקדם המאפשר לראות את העובר בדו- ממד ובתלת- ממד כולל זרימת דם רופאות נשים עם ניסיון רב המאפשר להעניק לכל אישה ליווי היריון ובדיקות אולטרסאונד עם יחס אישי וחם.

גניקולוגית מומחית לאולטרסאונד מיילודתי

במרכז רפואי דוד נערכות סקירות מערכות לנשים בהריון ומעקב הריון. במראה ציוד משוכלל המאפשר אולטרסאונד מיילדותי , סקירת מערכות ראשונה ושנייה. מכון רופאות נשים בעלות ניסיון רב, כך שכל אישה תוכל להרגיש שהיא בידיים מקצועיות ובטוחות, הכולל שירות אדיב ויחד אישית. מוזמנות ליצור קשר ולקבוע תור.

ד"ר קטי שלוש רופאת נשים ופריון מומחית בגניקולוגיה ומיילדות

ד״ר קטי שלוש

רופאת נשים ופריון מומחית בגניקולוגיה ומיילדות

קרא עוד>>

ד"ר אווה דדוש מומחית בגינקולוגיה ומיילדות, מעקב הריונות מיוחדים, סקירת מערכות

ד״ר אווה דדוש

מומחית בגינקולוגיה ומיילדות, מעקב הריונות מיוחדים, סקירת מערכות/

קרא עוד>>

ד"ר חגית קליגר רופאת נשים, מומחית בגינקולוגיה ובמיילדות

ד"ר חגית קליגר

רופאת נשים, מומחית בגינקולוגיה ובמיילדות

קרא עוד>>

מרפאת נשים הרצליה מטפל:

גניקולוגיה כללית

בדיקות PAP

אולטראסאונד

מרפאת נשים לנערות

בדיקות PAP

סקירת מערכות ראשונה

סקירת מערכות שניה

אולטראסאונד

מעקב הריון

גיל המעבר

 

בדיקות וליווי הריון

סקירת מערכות מורחבת

אולטראסאונד

טרטולוגיה

 בדיקת שקיפות עורפית

מרפאת פיריון

טיפולי I.V.F

 

הרופאות שלנו